Aktualności

Aplikacja, która miała ochronić pieniądze posłużyła do ich utraty

Data publikacji 06.12.2022

Ofiarą oszustów padła 55-letnia mieszkanka Świdnika, która uwierzyła fałszywemu pracownikowi banku. Otrzymała telefon, gdzie polecono zainstalowanie jej aplikacji Team Viewer w celu ochrony oszczędności zgormadzonych na rachunku. W rzeczywistości kobieta zezwoliła przestępcom na dostęp do swojego konta, z którego straciła 12 000 złotych.

Do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku zgłosiła się 55-letnia kobieta, która zrelacjonowała, że otrzymała telefon od osoby, która podała się za pracownika banku. Rozmówca oświadczył, że na jej rachunek zostały przelane przez oszusta pieniądze. W celu zabezpieczenia konta konieczne jest zainstalowanie aplikacji. Kobieta następnie została przełączona do operatora technicznego, który instruował ją jak ma zainstalować oprogramowanie, a także podała mu dane do logowania oraz kody BLIK. Podczas ich rozmowy do domu powrócił syn zgłaszającej, który zorientował się, że na koncie brakuje 12 000 złotych, kazał się natychmiast rozłączyć. Następnie kobieta zadzwoniła do swojego banku i zablokowała konto.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

starszy aspirant Elwira Domaradzka  

Powrót na górę strony