Aktualności

Oszukana przy sprzedaży książek

Data publikacji 05.12.2022

27-latka podczas sprzedaży książek na „Vinted” kliknęła w przesłany link do otrzymania płatności. Kobieta zalogowała się do swojej bankowości elektronicznej i zaakceptowała nowe urządzenie dodając je do obsługi swojego konta. Po ponownym zalogowaniu się na konto okazało się, że zniknęło z niego prawie 7 000 złotych. Apelujemy o dokładne czytanie wiadomości, które otrzymujemy i nie klikanie w podejrzane linki.

Jak wynika ze złożonego przez 27-latkę zawiadomienia w sprawie oszustwa, chciała ona sprzedać książki za kwotę 140 złotych. Bardzo szybko nawiązał z nią kontakt potencjalny kupujący, który od razu przesłał kobiecie link do otrzymania płatności. 27-latka kliknęła w przesłany link, który przekierował ją na jej konto bankowości elektronicznej. Tam dokonała logowania na swoje konto i zaakceptowała nowe urządzenie dodając je do obsługi swojego konta bankowego. Po ponownym zalogowaniu się na swoje konto bankowe okazało się, że zniknęły stamtąd środki w kwocie prawie 7 000 złotych.

Policjanci wyjaśniają szczegóły tej sprawy i ostrzegają przed otwieraniem takiego typu linków. Pamiętajmy o podstawowych środkach ostrożności i weryfikujmy, kto i co do nas pisze. Nie otwierajmy podejrzanych linków, które żądają od nas loginów i haseł do bankowości elektronicznej lub danych z kart bankomatowych. Oszust przechwytując dane do naszego konta może wypłacać pieniądze i zarządzać nim jak własnym. Chroniąc tego typu dane – zmniejszamy ryzyko utraty oszczędności. Pamiętajmy, że przy sprzedaży towaru to my mamy dostać pieniądze, a nie używać jakichkolwiek linków do otrzymania płatności, gdzie wymagane jest logowanie na nasze konto bankowe.

aspirant Jolanta Babicz

Powrót na górę strony