Aktualności

„Mistrzowie w drodze” - finał projektu z udziałem młodych kierowców

Data publikacji 27.11.2022

Finał projektu Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupy LOTOS „Mistrzowie w drodze” odbył się w piątek na terenie ODTJ w Lublinie. Celem kampanii jest promocja bezpiecznej jazdy w wykonaniu młodych kierowców. 18 z nich na placu manewrowym pod okiem profesjonalnych instruktorów doskonaliło techniki jazdy w trudnych warunkach. Patronat nad programem objął m.in. Komendant Główny Policji.

Program „Mistrzowie w drodze” to ogólnopolski program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowany do młodych kierowców, którzy właśnie rozpoczynają swoją motoryzacyjną przygodę. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów młodzież ma okazję posiąść umiejętność skutecznego panowania nad pojazdem oraz nauczyć się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji zdarzających się na drodze. Program promuje mistrzowską, a więc bezpieczną jazdę zgodną z przepisami, opartą na szacunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Jest to projekt Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupy LOTOS, jego ambasadorem jest Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy, czterokrotny rajdowy mistrz Polski. Patronat nad programem objął m.in. Komendant Główny Policji.

Program zakładał udział młodych kierowców w warsztatach, a potem w zajęciach praktycznych na placu manewrowym. W województwie lubelskim pierwsze zajęcia z młodymi kierowcami odbyły się w październiku. Dedykowane były dla uczniów ostatnich klas szkół średnich. W projekcie na terenie woj. lubelskiego  wzięły udział cztery szkoły: z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, Zespołu Szkół w Poniatowej i Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach.

 policjantka i instruktor podczas szkolenia

W pierwszym etapie podczas przeprowadzonych zajęć uczestnicy mogli przekonać się, że nie wystarczy tylko znać przepisy ruchu drogowego, ale trzeba je rozumieć i przestrzegać. Przygotowane doświadczenia miały uświadomić jak ogromne znaczenie w kształtowaniu bezpieczeństwa na drogach ma prędkość, koncentracja i trzeźwość. Słuchacze dowiedzieli się również jakie są najczęstsze wykroczenia popełniane przez młodych kierowców, a także jaki wpływ na organizm człowieka ma spożywanie alkoholu i narkotyków. Przedstawiciele Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykonali z uczniami ćwiczenia praktyczne, z wykorzystaniem alko/narko gogli, refleksomierza, aparatu Piórkowskiego oraz wagi przeciążeń. 

 instruktor na torze manewrowym

Wtedy spośród uczestników warsztatów wyłoniono 18 kierowców, którzy w miniony piątek (25 listopada) wzięli udział w treningu techniki jazdy na torze w ODTJ w Lublinie. Młodzi kierowcy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z SJS Driving Academy udoskonalali swoje umiejętności za kierownicą.  Podczas zajęć pod bacznym okiem instruktorów kierowcy mieli do wykonania slalom, skręt manewrowy, omijanie przeszkód w trudnych warunkach, hamowanie awaryjne na płycie poślizgowej, ćwiczenia okręgu poślizgowego, czy awaryjną zmianę pasa ruchu w ciągu 1 sekundy. Kierowcy wzięli również udział w symulacjach zdarzeniowych i dachowania.

 pojazdy na torze manewrowym

Spotkanie zakończyło się otrzymaniem Certyfikatu Ukończenia Szkolenia oraz upominków, ktore wręczyli młodym kierowcom przedstawiceiele: SJS Driving Academy oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

komisarz Anna Kamola

  • pojazdy ODTJna torze manewrowym podczas ćwiczeń
  • instruktor jazdy na torze manewrowym podczas ćwiczeń
  • instruktor na torze manewrowym podczas ćwiczeń z grupą młodzieży
  • instruktor i pojazdy na torze manewrowym podczas ćwiczeń
  • policjantka i instruktor podczas rozdawania upominków
  • wspólne zdjęcie z uczestnikami szkolenia
Powrót na górę strony