Aktualności

Kolejne oszustwo przy zakupie węgla

Data publikacji 23.11.2022

25-latka została oszukana podczas dokonywania zakupu węgla w Internecie. Prezentowana oferta sprzedaży węgla kamiennego miała bardzo atrakcyjną cenę, a strona internetowa była łudząco podobna do oficjalnej strony krajowej firmy zajmującej się wydobyciem i sprzedażą węgla. Pokrzywdzona wpłaciła pieniądze na wskazane konta bankowe, jednak zamówionego towaru nie otrzymała. Apelujemy o ostrożność przy tego typu zamówieniach.

Do dęblińskiego komisariatu zgłosiła się 25-letnia mieszkanka powiatu ryckiego , która padła ofiarą oszustów.  Jak wynika ze zgłoszenia kobieta w niedzielę przez wyszukiwarkę znalazła w Internecie stronę oferującą na sprzedaż węgiel w atrakcyjnej cenie. W adresie strony widniała nazwa jednej z krajowych firm zajmujących się wydobyciem i sprzedażą węgla. Na stronie dostępny był do sprzedaży każdy rodzaj węgla, a cena za opał oscylowała w granicach faktycznie sprzedawanego węgla przez oryginalną firmę. Przeświadczona o tym, że  zamawia towar od sprawdzonego dostawcy, kobieta dokonała przelewu kwoty ponad 1500 złotych na podane konto bankowe. Po dokonaniu transakcji na swój adres mailowy otrzymała fakturę. Gdy kolejnego dnia nie dotarło do niej potwierdzenie otrzymania przelewu przez sprzedającego, skontaktowała się z infolinią rzeczywistej firmy sprzedającej węgiel na terenie kraju. Pracownik firmy wyjaśnił jej, że od początku listopada 2022 firma nie prowadzi sprzedaży węgla kamiennego przez Internet, nigdy nie prowadziła sprzedaży w weekend, a zamówienia nie składały się z samych liter. Wówczas 25-latka uświadomiła sobie, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję. Jak się okazało po kilku godzinach strona sklepu była już nieaktywna, a po krótkim czasie nie można było odnaleźć jej nawet w wyszukiwarce.

To już kolejna ofiara oszustwa metoda „na węgiel”. Kilka dni temu w podobny sposób został oszukany 55-letni  mężczyzna, który zamówił opał i stracił w ten sposób pieniądze w kwocie ponad 3000 złotych. W tej sprawie również dęblińscy policjanci prowadzą postępowanie.

Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyjrzeć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.

Przestrzegamy przed fałszywymi stronami internetowymi oferującymi na sprzedaż tani opał. Oszuści wzmacniają swoją wiarygodność wykorzystując dane faktycznie istniejących firm i na ich dane tworzą witryny internetowe. Pokrzywdzeni wpłacają pieniądze na wskazane konta bankowe, jednak zamówionego towaru nie otrzymują. Apelujemy o ostrożność przy tego typu zamówieniach.

aspirant sztabowy  Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony