Aktualności

Uważajmy na zwierzęta w okolicach lasów

Data publikacji 22.11.2022

Okres jesienny to czas kiedy często zmienia się pogoda i szybko robi się ciemno. W okolicach lasów i pól można spotkać dziką zwierzynę, której nie brakuje w powiecie włodawskim. Wczoraj 20-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego najechał na przechodzącego przez drogę łosia. Jadąc samochodem nie zapominajmy o zagrożeniu ze strony zwierzyny leśnej, która w każdym miejscu i czasie może wbiec nam na drogę.

Od września 2022 roku na drogach powiatu włodawskiego odnotowano 12 zdarzeń drogowych z zwierzętami leśnymi. Przeważnie były to nagłe wtargnięcia różnych zwierząt leśnych na jezdnię pod jadący samochód. Ostatnie tego typu zdarzenie odnotowano wczoraj po godzinie 16:00. 20-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego jadąc przez Wołoskowolę samochodem marki Volkswagen najechał na przechodzącego przez drogę łosia. W wyniku zdarzenia zwierzę padło. Na szczęście nie odniósł obrażeń.

Przypominamy!

Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwierzę oślepione przez światła reflektorów często zatrzymują się i stają w bezruchu. Ważne jest również zwracanie uwagi na znaki ostrzegawcze i dostosowanie prędkości do panuących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych jest najczęściej nadmierna prędkość, która w przypadku zdarzenia z udziałem zwierzęta leśnego organicza możliwość manewru oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.  

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa

Powrót na górę strony