Konferencja ,,Od krzywdy do nadziei”
,,Od krzywdy do nadziei” – pod takim hasłem odbyła się konferencja poświęcona przeciwdziałaniu przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Łęcznej pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego, Komendanta Powiatowego w Łęcznej oraz Burmistrza Łęcznej. Celem konferencji było zwrócenie uwagi na skalę zjawiska przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży.
W piątek w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyła się konferencja ,,Od krzywdy do nadziei”. Poświęcona była przeciwdziałaniu przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży. Wydarzenie to było elementem kampanii społecznej ,,Stop przemocy”. Honorowy patronat nad konferencja objęli Krzysztof Niewiadomski Starosta Łęczyński, inspektor Paweł Paździor Komendant Powiatowy Policji w Łęcznej, Leszek Włodarski Burmistrz Łęcznej.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na skalę zjawiska przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży oraz istotną rolę działań zapobiegawczych i interwencyjnych. Skierowana była do przedstawicieli służb, instytucji, placówek – do osób zajmujących się na co dzień pracą z dziećmi i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Komendę Powiatową Policji w Łęcznej reprezentowali młodszy inspektor Sławomir Cielniak I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łęcznej, dzielnicowi a także policjantka z Zespołu do spraw profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii.
Funkcjonariuszka podczas spotkania między innymi przedstawiła dane statystyczne dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie w powiecie łęczyńskim. Przedstawiciel Prokuratury Rejonowej w Lublinie wskazywał na najczęściej popełniane przestępstwa z kodeksu karnego dotyczące przemocy w rodzinie. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Łęcznej podsumowała działania zespołu w ramach kampanii społecznej 2022 ,,Stop Przemocy”. Z kolei psycholog i pedagog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej omówili czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci oraz jaki możliwości wsparcia oferowane są dla osób potrzebujących pomocy.
Jak podkreślają organizatorzy konferencji tego typu spotkania są doskonała okazją do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń między instytucjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinach.
starszy aspirant Magdalena Krasna