Aktualności

Debata pn. ,, Świadomy Senior- Bezpieczny Senior

Data publikacji 20.11.2022

Policjanci z lubartowskiej komendy przeprowadzili debatę pn. ,,Świadomy Senior- Bezpieczny Senior”. Tematem głównym spotkania były oszustwa: ,,na wnuczka, policjanta czy bankowca”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać praktycznych porad na temat bezpieczeństwa w domu, w miejscach publicznych,a także poznać metody działania oszustów. Seniorom przedstawiono także aplikacje: Moja Komenda, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i program Dzielnicowy Bliżej Nas.

Wczoraj o godzinie 12.00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie spotkali się z seniorami w lubartowskim Kinie Lewart. Debata poświęcona była oszustwom i metodom walki z nimi. Mowa tutaj o tak popularnych w ostatnim czasie oszustwach ,,na wnuczka, policjanta czy bankowca”. Schemat działania przestępców jest zazwyczaj podobny. Senior bądź seniorka dostaje telefon od fałszywego policjanta lub wnuczka. Oszust informuje o tajnej akcji bądź wypadku w którym ktoś z rodziny poniósł obrażenia. Następnie prosi o przekazanie określonej kwoty pieniędzy. Osoba współpracująca z oszustem odbiera pieniądze i ślad się po nich urywa. W tego typu przestępstwach poszkodowani są zazwyczaj seniorzy.

Funkcjonariusze opowiedzieli o schemacie działania oszustów a także o tym jak zachować się dostając taki telefon. Podczas debaty przedstawiona została aplikacja Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie zabrakło też porad jak zachować się w przypadku natarczywych domokrążców i na pokazach sprzętu gospodarstwa domowego. Było to już kolejne spotkanie funkcjonariuszy z seniorami.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony