Aktualności

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Data publikacji 20.11.2022

Lubelscy policjanci przypominają, że Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada każdego roku. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w tym roku na 20 listopada jest poświęcony pamięci zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych,a także ich rodzinom i bliskim. Hołd w tym dniu oddawany jest również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach. Wśród nich są między innymi funkcjonariusze Policji drogowej oraz specjaliści medyczni.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. 

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Wielu z nich wymaga stałej opieki. Ci, którzy przeżyli wypadki drogowe jak i ich rodziny noszą duchowe zranienia i traumę po tragicznej stracie najbliższych. W tym dniu, podobnie jak w minionych latach policjantki i policjanci pionu ruchu drogowego apelują o rozsądek oraz rozwagę na drodze.

W województwie lubelskim w okresie ostatnich 10 miesięcy doszło do 715 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 110 osób, a 742 osoby zostały ranne. W analogicznym okresie roku ubiegłego, liczba wypadków oraz osób rannych jest mniejsza, natomiast blisko o 2 % jest większa liczba osób zabitych. Najczęstrzymi przyczynami wypadków drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od nas samych. Apelujemy o rozwagę, rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

 

mł. asp. Renata Szpakowska

 

 

Powrót na górę strony