Aktualności

Oszukani przy zakupie węgla. Apelujemy o rozwagę!

Data publikacji 17.11.2022

Ofiarami oszustów przy zakupie węgla przez Internet padł 45-latek z powiatu bialskiego i 38-latek z powiatu lubartowskiego. Obydwaj oferty zakupu opału po atrakcyjnej cenie znaleźli na portalach ogłoszeniowych. Pierwszy z nich na zakup 3 ton węgla wpłacił 3 tysięcy złotych zaliczki, a drugi 1300 złotych. Do żadnego z nich zamówiony węgiel nie dotarł, a kontakt ze sprzedającymi się urwał. Apelujemy o rozwagę podczas zakupów on-line!

Wczoraj do bialskiej komendy zgłosił się 45-letni mieszkaniec gminy Piszczac, który został oszukany przy zakupie opału. Z relacji mężczyzny wynikało, że pod koniec października, na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł interesującą go ofertę. Pokrzywdzony zdecydował się na zakup 3 ton węgla za kwotę 6 tysięcy złotych od firmy mieszczącej się w Katowicach. Mężczyzna wpłacił też na wskazane konto 3 tysiące złotych zaliczki.

Kiedy jednak węgiel nie dotarł do zamawiającego, zaniepokojony mężczyzna skontaktował się z firmą dzwoniąc na numer podany na stronie. Wówczas dowiedział się, że jest kolejną osobą oszukaną w ten sposób, dlatego postanowił zgłosić sprawę na Policję.

Podobną ofertę w internecie znalazł także 38-letni mieszkaniec gminy Serniki. Za dwie tony węgla z Czech miał zapłacić 3 tysiące złotych. Ze sprzedawcą skontaktował się przez komunikator a także na podany przez niego numer komórkowy. Do czasu wykonania przelewu kontakt ze sprzedającym był prawidłowy. Po wpłacie zaliczki ponad 1300 złotych, kontakt został zerwany. Profil na portalu społecznościowym został usunięty, tak samo jak numer telefonu.

Oszustów poszukują  mundurowi. Apelujemy też o rozwagę podczas zakupów on-line, oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Uważajmy też na tzw. „super okazje” i "promocje", które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów. Pamiętajmy, aby nie przesyłać nikomu pieniędzy opierając się tylko na internetowej rozmowie. Przed dokonaniem przelewu sprawdźmy sprzedawcę, dane firmy, oferowany produkt. Ważne jest również sprawdzenie komentarzy innych kupujących.

 

komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla
sierż. szt. Jagoda Stanicka

sierż. szt. Jagoda Stanicka

 

Powrót na górę strony