Aktualności

Zamiast drona – cisza w słuchawce telefonu

Data publikacji 31.10.2022

Internetowi oszuści nie przebierają w możliwościach pozyskania łatwych pieniędzy. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu parczewskiego, który w okazyjnej cenie kupił drona na portalu sprzedażowym. Kontakt ze sprzedającym trwał do momentu, kiedy opłacił 1400 złotych za zamówiony towar. Kilkukrotne próby nawiązania kontaktu w różnych formach zakończyły się wyłącznie głuchą ciszą w słuchawce telefonu.

Do parczewskiej komendy zgłosił się wczoraj 47- letni mieszkaniec gminy Parczew, który został oszukany podczas zakupów w internecie. Mężczyzna na portalu ogłoszeniowym znalazł dość interesującą ofertę dotyczącą zakupu drona. Zainteresowany atrakcyjną ceną nawiązał kontakt ze sprzedającym.

Zgodnie z prowadzoną korespondencją za pomocą komunikatora zostały ustalone wszystkie szczegóły transakcji. 47 – latek po wpłacie 1400 zł – (cena ostateczna towaru) i otrzymaniu faktury miał szybko otrzymać towar.

Po upływie tygodnia okazało się, że 47-latek nie otrzymał żadnego powiadomienia o nadaniu przesyłki, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Wtedy zrozumiał, że został oszukany i postanowił zgłosić sprawę na policję. Kilkukrotne próby nawiązania kontaktu w różnych formach – zakończyły się wyłącznie głuchą ciszą w słuchawce telefonu.

Apelując o ostrożność w sieci przypominamy:

- robiąc zakupy w sieci korzystajmy ze sprawdzonych sklepów, sprawdźmy czy na stronie zamieszczone są: dane sprzedawcy, takie jak nazwa prowadzonej działalności gospodarczej i jej forma prawna, imię i nazwisko sprzedawcy, numer NIP i REGON. Dane te będą pomocne już w sprawdzeniu czy dana firma jest zarejestrowana i czy wogle istniej na rynku

- robiąc zakupy z wykorzystaniem portali społecznościowych, sprawdźmy profil kontrahenta, jego rzetelność, uzyskane opinie za oferowane produkty oraz czas ich zamieszczenia

- unikajmy zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej/atrakcyjnej cenie – prawdopodobnie jest to oszustwo

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony