Aktualności

Czuwamy nad bezpieczeństwem osób wybierających się na groby swoich bliskich

Data publikacji 29.10.2022

W tym okresie duża liczba policyjnych patroli została skierowana na drogi dojazdowe do miast i w okolicach cmentarzy. W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, dlatego pomagamy kierowcom poruszać się w rejonach nekropolii a w razie potrzeby kierujemy ruchem.

W tym roku nasze działania rozpoczęły się (28 października) i potrwają do 2 listopada. Przy największych nekropoliach będą występować zmiany w organizacji ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego.

policjant przy drodze, obok radiowóz

Pamiętajmy, że o swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Jesienne warunki atmosferyczne są zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o własną widoczność. Kamizelka odblaskowa, brelok, opaska, czy zwykła latarka sprawią, że kierowca dostrzeże pieszego z dużej odległości i będzie miał czas na prawidłową reakcję.

policjanci na cmentarzu

Przypominamy także o konieczności zabezpieczenia domów i mieszkań podczas wyjazdów na groby. Rodzinne wyprawy na nekropolie to dobra okazja dla mieszkaniowych włamywaczy, którzy czyhają na nasze mienie. Wizyta na rodzinnych grobach i tłok na cmentarzach to też okazja dla kieszonkowców, dlatego pilnujmy torebki oraz kieszenie płaszczy.

nadkom. Andrzej Fijołek

Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Lublinie

Powrót na górę strony