„Mistrzowie w drodze” i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie
„Mistrzowie w drodze” to projekt Grupy LOTOS i Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zainicjowany w 2020 roku. Ambasadorem akcji jest Kajetan Kajetanowicz – wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski. Program ma nie tylko edukować, ale i angażować młodych kierowców w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku w projekcie wzięły udział cztery szkoły województwa Lubelskiego: z Łęcznej, Lublina, Poniatowej i Puław.
Głównym celem kampanii jest promocja mistrzowskiej jazdy w wykonaniu młodych kierowców. Mistrzowskiej, bo bezpiecznej i zgodnej z przepisami, pokazującej szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego. Program zakłada poszerzanie świadomości przewidywania skutków wśród młodych kierowców oraz szlifowanie ich umiejętności już od samego początku uczestnictwa w ruchu drogowym. Dlatego jednym z filarów programu są szkolenia z doskonalenia techniki jazdy.
Początkujący kierowcy są sprawcami ok. 18% wypadków powstałych z winy kierujących. Młodzi ludzie, po zdaniu egzaminu, dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją. Mają wiedzę i umiejętności pozwalające zdać egzamin, ale brak im tego co najważniejsze – doświadczenia. Wymaga ono lat praktyki i dodatkowej edukacji popartej szkoleniami pod okiem instruktorów techniki jazdy. Potrzebne jest też tworzenie klimatu, a nawet mody na bezpieczną jazdę.
Wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji w 2021 r. w grupie wiekowej od 18. do 24. roku życia był najwyższy w Polsce i wyniósł 13,77. Za nimi są 25 – 39-latkowie z wynikiem 7,85. Odpowiedzią na to jest program „Mistrzowie w drodze” przygotowany przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Młodzi kierowcy mają wszelkie predyspozycje by uwolnić się od szufladkowania w grupie największego ryzyka. Niedawno zdali prawo jazdy, więc dobrze pamiętają sprzyjające bezpieczeństwu nawyki, które trzeba po prostu utrwalić, a jeśli już pojawiły się te złe przyzwyczajenia to należy popracować nad ich wyeliminowaniem. Szkoły, rodzice, środowisko, koledzy – wszyscy mają wpływ na rozwój młodego człowieka. Niestety w wielu przypadkach, złe wzorce i nieodpowiedni wpływ, może prowadzić do katastrofy.
Warsztaty te dedykowane były dla uczniów ostatnich klas szkół średnich. Podczas zajęć uczestnicy mogli przekonać się, że nie wystarczy tylko znać przepisy ruchu drogowego, ale trzeba je rozumieć i przestrzegać. Eksperci przygotowali doświadczenia, które mają uświadomić jak ogromne znaczenie w kształtowaniu bezpieczeństwa na drogach ma prędkość, koncentracja i trzeźwość. Spośród uczestników warsztatów wyłaniane były osoby, które wezmą udział w treningu techniki jazdy. Program trwał ok. 2 godzin.
W pierwszej części prezentowano film „Mistrzowie w drodze” w którym młodzi kierowcy mogli poznać główne przyczyny zdarzeń drogowych, posłuchać historii życia kierowcy rajdowego Kajetana Kajetanowicza oraz wysłuchać „spowiedzi” kierujących którzy będąc w stanie nietrzeźwości spowodowali wypadek samochodowe ze skutkiem śmiertelnym i obecnie odsiadują kare więzienia. Film zrobił ogromne wrażenie na oglądających.
Funkcjonariuszka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zaprezentowała urządzenia wykorzystywane podczas kontroli drogowej. Słuchacze dowiedzieli się jak ważne jest rozumienie przepisów ruchu drogowego, jakie są najczęstsze wykroczenia popełniane przez młodych kierowców, a także jaki wpływ na organizm człowieka ma spożywanie alkoholu i narkotyków.
W dalszej części przedstawiciele Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykonali z uczniami ćwiczenia praktyczne, z wykorzystaniem alko/narko gogli, wykorzystaniem refleksomierza, aparatu Piórkowskiego, wagi przeciążeń.
Na koniec odbył się test dla uczniów z prawem jazdy, którzy chcą wziąć udział w treningu techniki jazdy. Gratulujemy najlepszym i do zobaczenia na torze!
młodszy aspirant Renata Szpakowska
WRD KWP Lublin