Aktualności

Zarzuty dla 39-latka za znęcanie się nad bydłem

Data publikacji 15.10.2022

Policjanci z Parczewa zatrzymali 39- latka, który odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Na terenie jego gospodarstwa służby ujawniły ponad 40 sztuk bydła znajdującego się w bardzo ciężkim stanie, a na pastwisku truchła 14 padłych zwierząt. Mężczyźnie grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Parczewscy mundurowi zostali poinformowani w czwartek przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, że na terenie jednej z posesji w gminie Parczew znajduje się gospodarstwo rolne z bydłem, których stan wskazuje na duże zaniedbanie ze strony ich właściciela.

Przybyli na miejsce policjanci wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz pracownikami Urzędu Gminy potwierdzili zgłoszenie. W trakcie prowadzonych czynności na terenie posesji ujawniono w sumie 14 sztuk padłego bydła oraz 43 sztuki żywego inwentarza. Padłe krowy znajdowały się w budynkach gospodarczych oraz na pobliskim pastwisku. Zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie były wychudzone a ich stan wskazywał na zaniedbania w dłuższym okresie czasu.  Zwierzęta pozbawione były dostępu do wody oraz pożywienia potrzebnego do zapewnienia ich egzystencji.

Na miejscu pracowali technicy, którzy przez kilka godzin wykonywali czynności procesowe pod nadzorem Prokuratora. W trakcie ich trwania na terenie domu i podwórka służby nie zastały właściciela.  Żywe bydło zostało przekazane pod opiekę pracowników Urzędu Gminy.

Z powyższych ustaleń sporządzona została dokumentacja procesowa w kierunku art. 35 Ustawy o Ochronie Zwierząt, który mówi, o tym, że kto zabija, uśmierca lub znęca się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

W godzinach wieczornych 39 – letni właściciel posesji został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj!

Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa lub wykroczenia przeciwko zwierzętom albo środowisku naturalnemu zadzwoń na numer alarmowy 112 lub skorzystaj z zakładki „Zielona strefa” na naszej stronie internetowej i poinformuj o zaistniałym zdarzeniu drogą mailową. Pamiętajmy, że zwierzę to nie rzecz - to istota żyjąca, tak samo cierpi i odczuwa ból! Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.

sierż.szt.  Ewelina Semeniuk

  • wychudzone krowy w oborze
  • wychudzone krowy przed oborą na dworze
  • wychudzone krowy na pastwisku
  • wychudzone krowy stojące w gnoju
  • zaniedbane budynki gospodarcze zatrzymanego 39-latka
  • policjanci prowadzą zatrzymanego do komendy
Powrót na górę strony