Aktualności

Chciał kupić przez Internet lokomotywę modelarską - został oszukany

Data publikacji 06.10.2022

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Niestety z Internetu korzystają także oszuści, którzy cały czas są aktywni i poszukują nowych ofiar. Zdarzają się też nieuczciwi sprzedawcy, którzy po otrzymaniu pieniędzy za oferowany produkt, nagle znikają, nie wywiązując się z umowy sprzedaży. W ten sposób został oszukany 36-latek, który zapłacił ponad 1000 zł za lokomotywę modelarską i do tej pory jej nie otrzymał.

Użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie sprawę jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa internetowego. Zakupy możemy dziś zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy połączenie z Internetem. Jest szybko i tanio, a zakupy możemy zrobić o każdej porze. Robiąc zakupy w sieci musimy pamiętać, że są osoby, które chcą wykorzystać naszą nieuwagę, aby nas oszukać.

Na jednym ze znanych internetowych portali sprzedażowych ogłoszeniodawca wystawił na sprzedaż lokomotywę modelarską. Model wystawiony był za kwotę 1150 złotych. Poszkodowany 36-letni mieszkaniec powiatu lubartowskiego zgodnie z ustaleniami ze sprzedawcą, wpłacił na podane w ogłoszeniu konto kwotę 1150 złotych, a potwierdzenie przelewu przesłał w wiadomości. Niestety pomimo wpłaty pieniędzy do tej pory lokomotywy nie dostał, nie otrzymał również zwrotu wpłaconej kwoty a kontakt ze sprzedającym się urwał.

Pamiętajmy! Podczas internetowych zakupów kierujmy się rozsądkiem i wyjątkową ostrożnością. Pamiętajmy, że oszuści działają na wiele sposobów, tworzą fikcyjne oferty sprzedaży, tak aby naciągnąć potencjalnych kupujących na utratę pieniędzy.

Zanim zrobisz zakupy w Internecie, pamiętaj o:

  • logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punków do Internetu;
  • otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
  • unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa;
  • zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie;
  • sprawdź sprzedającego - dane i numer NIP firmy, adres siedziby firmy, dane właściciela;
  • przed zakupem zapoznaj się z komentarzami innych kupujących, często w takich opiniach znajduje się dużo przydatnych informacji;
  • zawsze staraj się wybierać opcję płatności za tak zwanym ,,pobraniem”, czyli u kariera podczas odbioru paczki;
  • sprawdź czy sprzedający posiada stronę internetową;
  • nie udostępniaj nikomu swoich danych; numer pesel, loginów i haseł do kont;
  • płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony