Aktualności

Poszli na grzyby znaleźli niewybuchy

Data publikacji 04.10.2022

Zgłoszenie o niewybuchach leżących w lesie od osób, które poszły zbierać grzyby otrzymali dyżurni z Lubartowa i Chełma. Mężczyzna w lesie w miejscowości Firlej znalazł amunicje, granat ręczny i materiał wybuchowy. Z kolei wczoraj w lesie w gminie Rejowiec kobieta znalazła niewybuch. Apelujemy o ostrożność w przypadku tego typu sytuacji.

Zgłoszenie o niewybuchach leżących policjanci z Lubartowa otrzymali od mężczyzny, który poszedł zbierać grzyby. Amunicja, granat ręczny i materiał wybuchowy, zostały niezwłocznie zabezpieczone przez policjantów z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym. Pirotechnicy potwierdzili, że znalezione przedmioty pochodzą z okresu II wojny światowej.

Łącznie znaleziono niecałe 400 sztuk amunicji z czasów wojny, granat i materiał wybuchowy. Przedmioty były mocno skorodowane.

Na miejsce wezwany został również patrol rozminowania. Niewybuchy zostały zabezpieczone i zneutralizowane.

Z kolei wczoraj w lesie w miejscowości Wereszcze Małe w gminie Rejowiec zbierająca grzyby kobieta natknęła się na niewybuch. O fakcie tym poinformowała dyżurnego chełmskiej komendy. Skierowani na interwencję policjanci pilnowali tego miejsca do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, który zabezpieczył i zabrał niewybuch do neutralizacji. Jak się okazało był to pochodzący z okresu II Wojny Światowej pocisk moździerzowy.

Mamy sezon na zbieranie grzybów. W przypadku znalezienia tego typu przedmiotów pamiętajmy o niezwłocznym poinformowaniu policji a także zachowaniu wyjątkowej ostrożności. Nigdy nie przenosimy ani nie dotykamy takich przedmiotów!

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka / komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony