Aktualności

Świadomy senior-bezpieczny senior

Data publikacji 29.09.2022

„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” - to temat przewodni wczorajszego spotkania policjantów z uczestnikami Domu Seniora w Jaszczowie. Funkcjonariusze opowiadali o metodach wykorzystywanych przez przestępców w celu wyłudzenia oszczędności swoich ofiar oraz instruowali jak zapobiegać oszustom. Goście i gospodarze spotkania chętnie wymieniali się własnymi doświadczeniami związanymi z działaniem oszustów.

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Dlatego policjanci z łęczyńskiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach ze społeczeństwem i przypominają im podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się w ramach kampanii Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” z uczestnikami Powiatowego Dziennego Domu Seniora w Jaszczowie. 

Podczas spotkania funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, policjantów czy pracowników administracyjnych to najczęściej stosowane metody przez oszustów, których często ofiarami padają osoby starsze bądź mieszkające samotnie. Mundurowi udzielili wskazówek, co zrobić gdy odbierzemy telefon z prośbą o pilne pożyczenie gotówki. Seniorzy również dowiedzieli się co to jest spoofing telefoniczny i jak jemu zapobiegać. Mundurowi podawali liczne przykłady działania oszustów oraz stosowanych przez nich metod socjotechnicznych.

Po wyczerpującej prelekcji uczestnicy spotkania dzieli się własnymi doświadczeniami, niestety niejednokrotnie dotkliwymi finansowo. Funkcjonariusze chętnie odpowiadali na pytania nurtujące seniorów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i wzbogaciło seniorów o wiedzę ważną z punktu widzenia ich bezpieczeństwa.

młodszy aspirant Izabela Zięba

Powrót na górę strony