Aktualności

Nieodpowiedzialni kierowcy na drogach powiatu łukowskiego

Data publikacji 26.09.2022

Łukowscy policjanci podczas weekendu zatrzymali kilku kierowców „z ciężką nogą” i kilku „na podwójnym” gazie. Każdy z nich musi teraz liczyć się z surowymi konsekwencjami.

W miniony weekend policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali stan trzeźwości kierujących i prędkość pojazdów poruszających się drogami naszego powiatu. Mundurowi kontrolowali, także te miejsca, gdzie zgłoszenia dokonywane były za pomocą Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako te gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość. Kolejny raz zgłoszenia dokonane na tej aplikacji potwierdziły się.

Wśród wielu aut policjanci sprawdzili prędkość jadącego w Gołaszynie samochodu marki Volvo. Okazało się, że kierujący pojazdem 28-latek z gminy Łuków o 42 km/h  przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość. Kontrolując kierowcę osobówki policjanci poczuli od mężczyzny woń alkoholu. Po sprawdzeniu okazało się, że miał ponad promil alkoholu w organizmie. 28-latek już stracił prawo jazdy i wkrótce usłyszy zarzut. Grozi mu co najmniej 3-letni zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna, a nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Z nadmierną prędkością poruszał się też jadący ulicą Wojska Polskiego w Łukowie samochód marki Audi. Jadąca osobówką 39-letnia łukowianka o 34 km/h przekroczyła dozwoloną na tym odcinku drogi prędkość. Kobieta nie kwestionowała swego przewinienia i tłumaczyła mundurowym, że bardzo się spieszy. Po chwili okazało się, że przekroczenie dozwolonej prędkości to nie jeden jej „grzech”. Po sprawdzeniu okazało się, że 39-latka nie ma prawa jazdy, bo trzy lata temu wydano jej decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Oprócz grzywny za przekroczenie dozwolonej prędkości, za niestosowanie do tej decyzji grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Również do 2 lat pozbawienia wolności grozi 59-latkowi z Łukowa. Mężczyzna poruszał się hyundaiem z dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkością, ale tor jego jazdy wzbudził podejrzenie u innych kierowców. Zawiadomieni przez nich policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 59-latek już stracił prawo jazdy, wkrótce usłyszy zarzut i jego sprawa znajdzie finał w sądzie.

Kolejny raz przypominamy, że wśród wielu przyczyn wypadków nadal dominuje nadmierna prędkość. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa na drodze jest też stan trzeźwości kierującego. Niestety, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem na drodze jest alkohol. Nawet jego niewielka ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks kierującego.

aspirant sztabowy Marcin Józwik

Powrót na górę strony