Aktualności

Spacer o bezpieczeństwie na drodze

Data publikacji 24.09.2022

Staropolskie przysłowie mówi ,,czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” – ma to również odzwierciedlenie w pogadankach dot. bezpieczeństwa, prowadzonych w szkołach i przedszkolach przez łęczyńskich policjantów. Jak podkreślają funkcjonariusze, rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem mają wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

Od początku września łęczyńscy policjanci prowadzą spotkania w szkołach i przedszkolach w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Działania policjantów polegają na edukowaniu najmłodszych, tak aby wiedzieli jakich zasad należy przestrzegać w drodze do szkoły czy przedszkola.

Policjantki z łęczyńskiej komendy spotkały się z dziećmi z Przedszkola Publicznego Numer 4 w Łęcznej. Na początku spotkania policjantki opowiadały o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i omawiały zagrożenia wynikające z ich nieprzestrzegania. Następnie podczas wspólnego spaceru policjantki opowiadały o napotkanych znakach drogowych. Dzieci  pod czujnym okiem funkcjonariuszek pokonywały trasę do punktu końcowego wycieczki jakim było miasteczko  było miasteczko ruchu drogowego. Tam dzieci nie tylko miały okazję usystematyzować swoją wiedzę, ale również pochwalić się nią w praktyce podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

 policjantka z dziećmi na przejściu dla pieszych

Rodzicu, opiekunie:

- dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład;
- zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących pojazdami;
- ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

Nauczycielu:

- pokaż dzieciom bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego;
- ucz dzieci świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Kierowco:

- w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami;
- wysadzaj dziecko z samochodu od strony chodnika lub pobocza;
- zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych.
 

starszy aspirant Magdalena Krasna

Powrót na górę strony