Aktualności

ROADPOL SAFETY DAYS (DNI BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO) - działania Lubelskiej „Drogówki”

Data publikacji 22.09.2022

Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. W ramach akcji wczoraj na DK-19 policjanci z drogówki prowadzili akcję promującą bezpieczeństwo na drogach.

Organizatorzy akcji ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) podkreślają, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są przede wszystkim prawidłowe zachowania wszystkich użytkowników dróg.

W ramach akcji wczoraj w miejscowości Wandzin na drodze krajowej numer 19 policjanci Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wraz z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie prowadzili akcję promującą bezpieczeństwo na drogach. W przedsięwzięcie włączyli się  ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. 

W trakcie działań funkcjonariusze Policji oraz inspektorzy WITD w Lublinie prowadzili kontrole drogowe, podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a także wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Zdecydowanie reagowali na przypadki przekraczania prędkości czy inne niebezpieczne zachowania na drodze. Podczas prowadzonych kontroli przestrzegali kierujących przed brawurą za kierownicą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Ponadto rozdawali odblaski, ulotki informacyjne oraz kolorowanki dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Omawiali przepisy dotyczące tego jak należy postępować na miejscu kolizji i wypadku drogowego, informowali także o tym jak ważny jest „korytarz życia” i numer alarmowy 112. Ratownicy medyczni udzielali instruktażu kierującym oraz pasażerom z zakresu pierwszej pomocy.

Pamiętajmy, że negatywny wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, czy jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Powrót na górę strony