Aktualności

Uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika post. Edwarda Jezierskiego

Data publikacji 22.09.2022

Na cmentarzu parafialnym w Janowie Lubelskim odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika na grobie przedwojennego policjanta. Posterunkowy Edward Jezierski był funkcjonariuszem Policji Państwowej, który 22 września 1927r. w Godziszowie podczas służby zginął tragicznie w strzelaninie z bandytami. Odsłonięcia odrestaurowanej mogiły dokonał w asyście zaproszonych gości Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki wraz z potomkiem poległego policjanta - Panem Pawłem Jezierskim.

Śp. posterunkowy Edward Jezierski był funkcjonariuszem Policji Państwowej, który służył na terenie powiatu janowskiego. W dniu 22 września 1927 roku w miejscowości Godziszów wykonując obowiązki służbowe zginął tragicznie podczas próby ujęcia bandytów zagrażających lokalnej społeczności. Pogrzeb bohaterskiego policjanta, który zgromadził tłumy mieszkańców oraz miejscowe władze, był wspaniałą manifestacją miejscowego społeczeństwa dla poległego, który stanął w obronie życia i mienia obywateli.

Od tych wydarzeń minęło już 95 lat. Pielęgnując pamięć o poleglych i zamordowanych funkcjonariuszach Policji, powstał Komitet Konserwacji i Restauracji Płyty Nagrobnej Edwarda Jezierskiego. Inicjatorem odnowienia pomnika i gospodarzem uroczystości był Komendant Powiatowy Policji w Janowie Lubelskim insp. Andrzej Mioduna oraz Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. lubelskiego.

Msza z udziałem policjantów.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00  mszą świętą odprawioną w kościele pw. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.  Nabożeństwo koncelebrował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapelanem Policji Lubelskiej ks. Bogdanem Zagórskim oraz księdzem proboszczem Tomaszem Lisem.  Dalsza część uroczystości przeniosła się na cmentarz parafialny w Janowie Lubelskim.

Naborzeństwo w kościele pw. Jana Chciciela.

W uroczystościach związanych z odsłonięciem odrestaurowanej mogiły posterunkowego Edwarda Jezierskiego udział wziął Wicewojewoda Lubelski Pan Bolesław Gzik, Poseł na Sejm RP Pan Jerzy Bielecki, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Pan Piotr Grabarczyk, p.o. Dyrektora Biura Edukacji Historycznej Komendy Głównej Policji mł. insp. Robert Horosz,  Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki, kadra kierownicza lubelskiego garnizonu Policji, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. lubelskiego asp. szt. Artur Garbacz, były Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. logistyki Pan Dariusz Chmielowiec, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych służb i instytucji współpracujących z Policją.

 komendant wojewódzki policji przed grobem poległego policjanta oraz jego potomek

Uroczystość zaszczycił także obecnością Starosta Powiatu Janowskiego Pan Artur Pizoń, Zastępca Burmistrza Janowa Lubelskiego Pan Czesław Krzysztoń, Wójt Gminy Godziszów Pan Józef Zbytniewski a także potomek zamordowanego funkcjonariusza Pan Paweł Jezierski.

 komendant wojewódzki oddaje honor. Obok potomek poległego policjanta

Przybyłych gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Janowie Lubelskim insp. Andrzej Mioduna. Po wygłoszonych przemówieniach, nastąpiło odczytanie aktu odsłonięcia pomnika. Odsłonięcia odrestaurowanego pomnika w asyście zaproszonych gości dokonał Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki wraz z przedstawicielem rodziny poległego policjanta - Panem Pawłem Jezierskim.

 salwa honorowa policji

Kolejnym punktem było poświęcenie pomnika przez duchownych oraz modlitwa w intencji pomordowanych policjantów. Po odczytaniu apelu poległych, padła salwa honorowa.

 Poseł na Sejm RP Pan Jerzy Bielecki składa wieniec na grobie posterunkowego Edwarda Jezierskiego.

Następnie na mogile śp. post. Edwarda Jezierskiego delegacje przybyłych gości złożyły wieńce i wiązanki. Uroczystość uświetniła policyjna asysta honorowa wraz z towarzyszącymi pocztami sztandarowymi.

 składanie wieńców pod pomnikiem policjanta przez zaproszonych gości

Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, jak bardzo ważne jest kultywowanie pamięci o poległych funkcjonariuszach. Tego typu inicjatywy zasługują na najwyższe uznanie. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych osobach i dbać o miejsca ich spoczynku. Nasza formacja kontynuuje tradycje przedwojennej Policji Państwowej, stanowiąc etos zawodu policjanta rozumiany jako swoisty drogowskaz w ciężkiej, zaszczytnej i odpowiedzialnej służbie.


Policjant z orkiestry z trąbką w pierwszym planie zdjęcia po lewej stroni. Po prawej stronie w drugim planie widzimy kompanie honorową.

Zobacz więcej zdjęć z uroczystości odsłonięcie odnowionego pomnika post. Edwarda Jezierskiego.

komisarz Anna Kamola
aspirant sztabowy Faustyna Łazur

  • biskup odprawia mszę
  • policyjni związkowcy oddają hołd
  • Wicewojewoda Lubelski podczas przemówienia.
Powrót na górę strony