Aktualności

Trwa Europejski Tydzień Mobilności

Data publikacji 21.09.2022

Podczas kontroli drogowych zwracamy szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się pojazdy oraz sprawdzamy trzeźwość kierujących. Roadpol Safety Days to działania policji ruchu drogowego i dążenie do założeń zgodnych z „wizją zero” czyli wyeliminowanie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

ROADPOL Safety Days to coroczna kampania Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowana na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Kampania przewiduje działania w całej Europie promujące bezpieczne zachowania oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak również podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg.

ŻYJ I RATUJ ŻYCIE

Organizatorzy akcji podkreślają, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są przede wszystkim prawidłowe zachowania wszystkich użytkowników dróg.

W miejscowości Wandzin na drodze krajowej nr 19, policjanci Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wraz z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie prowadzili akcję promującą bezpieczeństwo na drogach. W przedsięwzięcie włączyli się  ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. 

W trakcie działań funkcjonariusze Policji oraz inspektorzy WITD w Lublinie  prowadzili kontrole drogowe, podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a także wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Zdecydowanie reagowali na przypadki przekraczania prędkości czy inne niebezpieczne zachowania na drodze. Podczas prowadzonych kontroli przestrzegali kierujących przed brawurą za kierownicą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Ponadto rozdawali odblaski, ulotki informacyjne oraz kolorowanki dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Omawiali przepisy dotyczące tego jak należy postępować na miejscu kolizji i wypadku drogowego, informowali także o tym jak ważny jest „korytarz życia” i numer alarmowy 112. Ratownicy medyczni udzielali instruktażu kierującym oraz pasażerom z zakresu pierwszej pomocy.

Pamiętajmy, że negatywny wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, czy jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Więcej informacji na temat kampanii na stronie: https://www.roadpolsafetydays.eu/

nadkomisarz Andrzej Fijołek

Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Lublinie

Powrót na górę strony