Aktualności

Uciekał przed policjantami, bo nie miał uprawnień

Data publikacji 20.09.2022

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna w miejscowości Rozkopaczew przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Następnie wjechał w przydrożne barierki, a z miejsca kolizji próbował uciec na tzw. "stopa". A uciekał, bo nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

W ubiegłą sobotę policjanci wydziału ruchu drogowego lubartowskiej komendy w miejscowości Rozkopaczew postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego audi, który przekroczył w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość. Kierowca auta na widok funkcjonariusza dającego tarczą wyraźny znak do zatrzymania, przyspieszył i zaczął się oddalać. Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe i ruszyli w pościg za kierującym. Pomimo użycia sygnałów, kierowca pojazdu nie reagował na wydawane polecenia i kontynuował jazdę. W pewnym momencie, kilkaset metrów dalej, uderzył w barierki ochronne, wybiegł z samochodu i oddalił się z miejsca zdarzenia. Na miejscu pozostało dwoje podróżujących z nim pasażerów.

W toku dalszych czynności z pomocą łęczyńskich policjantów, kierujący audi został zatrzymany, podczas próby oddalenia się innym samochodem, którego zatrzymał na tak zwanego ,,stopa”. Przyznał się do kierowania autem, co potwierdziły zeznania innych osób. Jak okazało się w trakcie legitymowania 30-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej,  ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym. Mężczyzna był trzeźwy i nie znajdował się pod działaniem substancji narkotycznych. Samochód którym się poruszał został odholowany na policyjny parking.

Mężczyzna ze swoje zachowania w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem. Odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym, kierowanie samochodem bez uprawnień i spowodowanie zdarzenia drogowego.

Przypominamy, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem:

Zgodnie z  art. 178 b kodeksu karnego „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony