Aktualności

Akcja "Odłóż Smartfon Żyj" podczas "Europejskiego Tygodnia Mobilności"

Data publikacji 17.09.2022

Kraśniccy policjanci w ramach prowadzonej kampanii „Odłóż smartfon żyj” odwiedzili wczoraj uczniów kraśnickiego liceum w Zespole Szkół numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki. Ponad 100 słuchaczy klas trzecich i czwartych zobaczyło prezentację dotyczącą zgubnych efektów używania smartfonów w trakcie poruszania się pieszo oraz samochodem. Uczniowie zobaczyli też kilka spotów profilaktycznych, a także obrazujących zdarzenia z udziałem pieszych i kierowców wpatrzonych w telefon. Podczas spotkania mundurowi informowali również o rozpoczęciu "Europejskiego Tygodnia Mobilności" promującego bezpieczne korzystanie z bardziej ekologicznych form transportu bez samochodu.

Według danych statystycznych niemal co 4 wypadek może być spowodowany korzystaniem ze smartfona. Uczniowie kraśnickiego liceum mogli poznać skutki spóźnionych reakcji pieszych i kierowców wskutek korzystania z telefonu w sposób niezgodny z przepisami. Przypomniano uregulowania prawne, które zabraniają korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Przeprowadzono też dyskusję z młodymi kierowcami, których nie brakowało wśród zgromadzonych uczniów. Padło wiele pytań, na które  policjanci odpowiadali zarówno w trakcie spotkania, jak i bezpośrednio po nim.

Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć kilka spotów związanych z akcją, a także zdarzenia z udziałem pieszych łamiących przepisy. Przywołano też statystyki dotyczące mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego wbrew przepisom w trakcie jazdy. Uczniowie usłyszeli również, jak może zakończyć się filmowanie telefonem w trakcie jazdy brawurowych i nieodpowiedzialnych zachowań. Pokazane zostały przykłady użytkowników jednośladów powodujących zdarzenia drogowe na skutek słuchania muzyki z telefonu w trakcie korzystania z infrastruktury drogowej.

Policjanci przypomnieli, że wczoraj rozpoczął się również "Europejski Tydzień Mobilności", promujący dzień bez samochodu.

młodszy aspirant Paweł Cieliczko

  • Zdjęcie uczestników bezpiecznej drogi do szkoły
  • Zdjęcie uczestników bezpiecznej drogi do szkoły
  • Zdjęcie uczestników bezpiecznej drogi do szkoły
Powrót na górę strony