Aktualności

Sprawdź zanim podasz BLIK!

Data publikacji 15.09.2022

Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Następnie oszuści rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie zamówienia lub proszą o pilną pożyczkę. Pamiętajmy, że nasza roztropność może uchronić nas przed utratą pieniędzy, więc zanim zdecydujemy się podać BLIK sprawdźmy, czy nasz znajomy faktycznie potrzebuje pomocy.

Do biłgorajskich policjantów zgłosiła się 35-letnia mieszkanka gminy Biłgoraj, która padła ofiarą oszustwa. Osoba podszywająca się pod kobietę za pośrednictwem popularnego komunikatora rozsyłała do znajomych wiadomości prosząc o podanie kodu BLIK. Na prośbę „koleżanki” zareagowała znajoma, która udostępniła cztery kody BLIK. Koleżanka kobiety straciła w ten sposób 1 600 złotych.

Poszukujemy oszustów i apelujemy o rozwagę. Pamiętajmy, że nasza ostrożność może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Przypominamy, że proceder oszustw na BLIKa wciąż jest wykorzystywany przez oszustów. Włamują się na konto społecznościowe i podszywają pod właściciela. Następnie wysyłają wiadomości, że pilnie potrzebują pożyczki na przykład na opłacenie zamówienia, obiecując oczywiście zwrot pieniędzy. Proponują łatwy sposób przelania wskazanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go podszywającemu się pod „znajomego” oszustowi. Przekazany kod wystarczy, aby natychmiast wypłacić pieniądze z bankomatu.

Pamiętajmy - możemy łatwo ustrzec się przed takim wyłudzeniem. Zanim zdecydujemy się pomóc znajomej osobie skontaktujmy się z nią osobiście lub telefonicznie i ustalmy, czy faktycznie potrzebuje pomocy.

aspirant Joanna Klimek

Powrót na górę strony