Aktualności

Bądźmy ostrożni podczas internetowych transakcji

Data publikacji 13.09.2022

24-latka na serwisie ogłoszeniowym „Vinted” wystawiła do sprzedaży sukienkę. Niestety padła ofiarą oszustów i straciła z konta ponad 2 tysiące złotych. Kobieta w otrzymanej wiadomości mailowej kliknęła w napis ,,potwierdź”. Następnie została przekierowana na stronę z której wybrała ikonę swojego banku po czym wpisała tam numer klienta. Pamiętajmy każde finalizowanie transakcji poza portalem czy to przez wiadomości mailowe, sms i komunikatory powinno wzbudzić naszą czujność.

Wczoraj do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosiła się 24-letnia mieszkanka gminy Milejów. Z przekazanych przez nią informacji wynikało, że padła ofiarą oszusta. Jak się okazało kobieta na serwisie ogłoszeniowym „Vinted” wystawiła do sprzedaży sukienkę. Po kilku minutach od ukazania się ogłoszenia skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Poprosiła o podanie adresu e-mail celem potwierdzenia zakupu. Wówczas dalsza korespondencja odbywała się już poza platformą handlową.

24-latka na skrzynkę mailową otrzymała wiadomość z której wynikało, że musi zatwierdzić sprzedaż klikając w napis ,,potwierdź”. Kiedy tam kliknęła została przekierowana  na stronę z której dokonała wyboru ikony swojego banku, gdzie wpisała numer klienta. Po czym wyświetliło się okienko z reklamą, której nie dało się zamknąć. Wówczas zaniepokojona tą sytuacją zalogowała się na swoje konto bankowe, gdzie zauważyła, że z konta zniknęło ponad 2 tysiące złotych. Natychmiast skontaktowała się z pracownikiem banku, ale niestety na blokadę środków było już za późno.

Apelujemy o ostrożność podczas sprzedaży czy zakupów za pośrednictwem Internetu.  Nigdy nie klikajmy w załączone linki i nie wpisujmy tam swoich danych, loginów i haseł do kont bankowych. Pamiętajmy wszelką korespondencję i komunikację prowadźmy jedynie za pośrednictwem danej platformy.

starszy aspirant Magdalena Krasna

Powrót na górę strony