Aktualności

Noś odblaski, bądź widoczny!

Data publikacji 08.09.2022

Coraz krótsze dni, wcześniej zapadający zmrok to oznaki zbliżającej się jesieni. Podczas takich warunków widoczność na drodze jest ograniczona. Dlatego zwiększmy swoje bezpieczeństwo korzystając z elementów odblaskowych. Drodzy rodzice, zaopatrzcie swoje dzieci w odblaski nie zapominając również o sobie i o seniorach z waszych rodzin. Pamiętajmy, że dla niechronionych uczestników ruchu konfrontacja z samochodem często kończy się dotkliwymi obrażeniami.

Rozpoczęty rok szkolny i zbliżająca się jesień to doskonała okazja aby przypomnieć jak istotne dla naszego bezpieczeństwa są elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że z dnia na dzień coraz wcześniej zapadający zmrok i mgliste poranki sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona.

Przypominamy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zachęcamy również do używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszą. Nawet niewielki element odblaskowy może uratować nam życie.

Pamiętajmy lepsza widoczność to wyższe bezpieczeństwo, bo kierowca ma więcej czasu na reakcję. Pieszy posiadający elementy odblaskowe jest widoczny z odległości około 150 metrów. Natomiast pieszego bez odblasków kierujący jest w stanie zauważyć dopiero z około 20 metrów.

W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, pieszego nic nie chroni, nie ma pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy karoserii samochodu, która zamortyzowałaby uderzenie. Konsekwencje zdrowotne takich zdarzeń są często bardzo poważne, a niejednokrotnie kończą się tragicznie.

Dlatego drodzy rodzice wyposażcie swoje dzieci w odblaski! Nie zapominajcie o sobie i o seniorach z waszych rodzin. Policjanci również dbają o widoczność mieszkańców powiatu. Podczas spotkań profilaktycznych wręczają elementy odblaskowe dzieciom i seniorom. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze.

starszy aspirant Magdalena Krasna

 

 

 

Powrót na górę strony