Aktualności

Działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 08.09.2022

65 ujawnionych wykroczeń, nietrzeźwy cyklista i 34 nałożone mandaty karne. To efekty wczorajszych działań "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” przeprowadzonych przez policjantów krasnostawskiej drogówki. Głównym celem akcji była poprawa stanu bezpieczeństwa ze zwróceniem szczególnej uwagi na zachowanie się pieszych i rowerzystów korzystających z dróg publicznych.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego krasnostawskiej komendy w trakcie wczorajszych działań ,,Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” prowadzonych na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, a co za tym idzie zmniejszenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów, ujawnili aż 65 wykroczeń drogowych. ,,Wpadł” także nietrzeźwy cyklista – 31-letni mieszkaniec gminy Krasnystaw, który kierował rowerem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Jazdę zakończył mandatem w kwocie aż 2500 złotych.

Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji typu kierujący – pieszy, a także pieszy - kierujący oraz przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg na odcinkach ciągów komunikacyjnych, także tych bez wydzielonych chodników. Podczas wczorajszych działań funkcjonariusze ujawnili 28 wykroczeń popełnionych przez pieszych, które głównie polegały na przekraczaniu jezdni w miejscu niedozwolonym oraz 18 wykroczeń popełnionych przez kierujących. W tym miejscu główną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Dwóch kierowców – 41-latek i 23-latka, mieszkańcy powiatu krasnostawskiego, za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych, zostało ukaranych mandatami w kwocie 1500 złotych i otrzymali po 10 punktów karnych.

Wczorajsze działania pokazują, że w dalszym ciągu, pomimo naszych licznych apeli, dużo osób bagatelizuje sprawę bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego poprzez niestosowanie się do przepisów ruchu.

Przypominamy, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego to taka osoba, której nie chronią żadne strefy zgniotu, poduszki powietrzne, czy pasy bezpieczeństwa. Dlatego w sytuacji zderzenia z pojazdem, szanse na przeżycie są naprawdę znikome albo sytuacja może skończyć się trwałym kalectwem. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w dużej mierze jest uzależnione od ich zachowania i bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Zwracajmy uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz to czy jesteśmy dobrze widoczni dla kierujących pojazdami, zwłaszcza teraz kiedy dzień robi się coraz krótszy i piesi poruszający się późnym popołudniem oraz wieczorem są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. Mundurowi apelują zatem o używanie elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu.

aspirant Jolanta Babicz

Powrót na górę strony