Aktualności

By uratować konto przed nieuprawnioną pożyczką - zaciągnął pożyczkę i przelał oszustom

Data publikacji 07.09.2022

Mieszkaniec Kraśnika dał się oszukać pod pretekstem zagrożonych oszczędności na koncie. 27 latek odebrał telefony od oszustów podających się za pracowników banku, Policji i Biura Informacji Kredytowej. Wszyscy chcieli „uratować” jego konto przed nieuprawnioną pożyczką. Tak go zmanipulowali, że ostatecznie sam zaciągnął pożyczkę, wypłacił pieniądze z bankomatu, a następnie za pomocą kodów BLIK przelał pieniądze. W ten sposób stracił blisko 30 tysięcy złotych.

Tym razem przestępcy zadzwonili do 27 latka z Kraśnika. Najpierw skontaktowała się z nim osoba podająca się za pracownika Biura Informacji Kredytowej. Okazało się, że na jego koncie bankowym ktoś próbuje zaciągnąć pożyczkę. Następnie skontaktowały się z nim kolejne osoby: rzekomy naczelnik Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Policji oraz „pracownik Departamentu Bezpieczeństwa Banku Polskiego”. Zmanipulowany 27 latek telefonicznie  wykonywał ich polecenia, wskutek czego zaciągnął kredyty na kwotę blisko 30 tysięcy złotych. Następnie poszedł do bankomatu, wypłacił pożyczone pieniądze, po czym zgodnie z planem przelał je ponownie za pomocą kodów BLIK na umówione konto. W ten sposób wykonał 7 przelewów.

Kiedy zorientował się, że został oszukany, złożył zawiadomienie w Komisariacie Policji w Kraśniku.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami podającymi się za przedstawicieli różnych instytucji. Często są to oszuści, którzy pod pretekstem wielu wymyślonych historii, stosują różne zabiegi socjotechniczne i próbują manipulować doprowadzając do sytuacji, w których pokrzywdzeni tracą oszczędności swojego życia, bądź zaciągają różne zobowiązania finansowe.

Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Przypominamy, że policjanci NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniajmy danych logowania do naszych rachunków bankowych.

młodszy aspirant Paweł Cieliczko

Powrót na górę strony