Aktualności

Podsumowanie wakacji na Lubelszczyźnie i rozpoczęcie akcji „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 01.09.2022

Pierwszego dnia roku szkolnego rozpoczynamy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W pobliżu szkół i przedszkoli należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Podsumowaliśmy również minione wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na drogach naszego województwa.

Nadkomiasarz Andrzej Fijołek udziela wywiadu na spotkaniu z dziennikarzami w sprawie podsumowania wakacji.

 

Film "Bezpieczna droga do szkoły".mp4

Pobierz plik "Bezpieczna droga do szkoły".mp4 (format mp4 - rozmiar 32.51 MB)

Deskrypcja filmu "Bezpieczna droga do szkoły"

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie wakacyjnym odnotowaliśmy 224 wypadki, w wyniku których 26 osób poniosło śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 241 osób.  W analogicznym okresie roku 2021, doszło do 290 wypadków, w których zginęło 33 osoby, a 257 zostało rannych. 

Policjantki rozdają dzieciom odblaski pod szkołą.

W czasie wakacji w wodach na terenie naszego województwa utonęło 17 osób. To o 6 ofiar wody więcej niż w roku ubiegłym (11). Niestety w tegorocznej  statystyce utonięć było jedno dziecko. Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: alkohol, brawura, brak wyobraźni. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób. Przypominamy, że w tym roku po raz pierwszy mieliśmy wspólne patrole ze Strażą Pożarną na terenie akwenow. Do końca września w dalszym ciągu funkcjonować będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.

Policjanci patrolują okolice Zalewu Zemborzyckiego na rowerach.

Wczoraj zakończyliśmy działania bezpieczne wakacje, a już dzisiaj przed nami nowe zadania. Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna.

Policjantka młodszy aspirant Renata Szpakowska udziela wywiadu na spotkaniu z dziennikarzami.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Policjantka rozdaje odblaski dzieciom pod szkołą.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo - wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna.

Pieski przechodzą przez przejście dla pieszych przy szkole podstawowej.

Policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Policjantki rozdają odblaski, ujęcie z drona.

„Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcje dotyczące przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletnie. 

  • Policjantki rozdają odblaski dzieciom pod szkołą.

Nagranie audio Audiodeskrypcja "Bezpieczna droga do szkoły"

Pobierz plik Audiodeskrypcja "Bezpieczna droga do szkoły" (format mp3 - rozmiar 1.73 MB)

Powrót na górę strony