Aktualności

Oszustwo przy inwestycji w kryptowaluty. 34-latek stracił 122 tysiące złotych

Data publikacji 31.08.2022

34-latek z gminy Karczmiska był przekonany, że dzięki inwestycji w kryptowaluty, szybko zarobi duże pieniądze i pomnoży swoje oszczędności. Przelał pieniądze na konto pośrednika, a następnie z pomocą rzekomego doradcy założył konto inwestycyjne, gdzie wpłacał swoje oszczędności. Niestety zamiast zarobić, stracił 122 000 złotych. Apelujemy, by z dużą ostrożnością podchodzić do osób, które oferują inwestycję i opiekę nad zgromadzonym kapitałem.

Mężczyzna znalazł w Internecie ogłoszenie o tym, że można zarobić na handlu kryptowalutami i akcjami na giełdzie. Zachęcony obietnicą szybkiego zysku, zdecydował się zainwestować korzystając z pośrednictwa ogłaszającej się firmy „FOX NEW TRADE”. Mężczyzna wypełnił formularz zgłoszeniowy, a następnie wpłacił wymaganą do rozpoczęcia działalności kwotę 250 euro na wskazany przez fałszywego doradcę finansowego  numer rachunku bankowego. Mężczyzna  przesłał „pośrednikom” skan swojego prawa jazdy oraz karty bankomatowej, a następnie otrzymał od nich aplikację AnyDesk, która została zdalnie zainstalowana na jego urządzeniu.  Z uwagi, iż przesłana aplikacja nie zadziałała poprawnie, 34-latkowi zostało założone konto inwestycyjne, na które miał wpłacać pieniądze, aby „pośrednik” w jego imieniu mógł inwestować na giełdzie. 34-latek będąc w kontakcie z rzekomym analitykiem finansowym dokonał łącznie 34 wpłaty na łączną sumę 122 000 złotych. Gdy mężczyzna chciał wypłacić zarobione w ten sposób pieniądze, okazało się, że nie może tego zrobić, gdyż pieniądze zostały już wypłacone.  

Ku przestrodze:

Aplikacje AnyDesk, TeamViewer, Splashtop  to aplikacje, które umożliwiają zdalne połączenie z komputerami oraz urządzeniami mobilnymi. Oszuści bardzo często wykorzystują je do przejęcia kontroli nad urządzeniem działając metodą „na zdalny pulpit”. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Czyniąc to, uzyskują pełny kontakt do konta oraz zgromadzonych na nim pieniędzy, co natychmiast wykorzystują.

Aby nie stracić swoich oszczędności i nie stać się ofiarą przestępstwa, apelujemy o rozwagę i ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez Internet.

komisarz Sabina Piłat-Kozieł

Powrót na górę strony