Aktualności

Straciła 1000 złotych przy sprzedaży sukienki

Data publikacji 29.08.2022

Mieszkanka powiatu biłgorajskiego chciała sprzedać na portalu OLX sukienkę za 80 złotych. Kliknęła w podesłany przez rzekomą klientkę link i za jego pośrednictwem zalogowała się na fałszywą stronę bankowości elektronicznej. Straciła tysiąc złotych. Apelujemy o zachowanie ostrożności przy transakcjach internetowych!

W piątek do biłgorajskiej komendy zgłosiła się 23-letnia kobieta i poinformowała, że została oszukana podczas internetowej sprzedaży. Kobieta na portalu OLX zamieściła ogłoszenie, w którym przedstawiła ofertę  sprzedaży sukienki za kwotę 80 złotych. Bardzo szybko skontaktowała się z nią kobieta, która była zainteresowana zakupem. Podczas wspólnej rozmowy za pomocą komunikatora społecznościowego nieznajoma wysłała jej linka prowadzącego do strony internetowej firmy kurierskiej.

W celu finalizacji zamówienia 23- latka kliknęła w podesłany link, który przekierował ją jak się później okazało na fałszywą stronę bankową. Kobieta wypełniła wszystkie dane wrażliwe. Dodatkowo wpisała wygenerowany automatycznie jednorazowy kod, po czym uzyskała informację, że transakcja się udała. Szybko jednak zauważyła, że z jej rachunku bankowego wypłacono kwotę 1000 złotych. Kontakt z rzekomą kupującą urwał się, a poszkodowana natychmiast zgłosiła sprawę policji.

Pamiętajmy, że przestępcy zaangażowani w oszustwo są bardzo dobrze przygotowani. Przekazywane przez nich linki często prowadzą do łudząco podobnej strony bankowości internetowej lub firmy kurierskiej. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie podawaj loginów i haseł do swojej bankowości elektronicznej!


młodszy aspirant Joanna Pilarska

Powrót na górę strony