Aktualności

Z nadmierną prędkością i z pasażerkami bez pasów bezpieczeństwa

Data publikacji 22.08.2022

Grzywna za przekroczenie dozwolonej prędkości i przewożenie pasażerek bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – to konsekwencje z jakimi musi liczyć się 41-letnia łukowianka. Kobieta twierdziła, że pasażerki z tylnej kanapy auta nie muszą mieć zapiętych pasów. Dodatkowo niespełna 18-letnia pasażerka próbowała wmówić mundurowym, że w tym wieku nie może otrzymać mandatu za takie przewinienie. Wkrótce ich sprawą będzie musiał zając się sąd.

W niedzielne popołudnie policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali prędkość pojazdów poruszających się po ulicy Łapiguz. Jak wiele innych pojazdów, również samochód marki Saab poruszał się z dozwoloną na tym odcinku prędkością 50 km/h. Jednak gdy tylko auto przejechało w pobliżu policjantów, gwałtownie przyśpieszyło.

Mundurowi sprawdzili prędkość oddalającego się auta. Okazało się, że osoba kierująca pojazdem przekroczyła dozwoloną prędkość o 31 km/h. Po chwili zatrzymali auto do kontroli. Za kierownicą saaba siedziała 41-letnia łukowianka. Mundurowi informując ją o wykroczeniu zauważyli, że przewożone na tylnej kanapie trzy pasażerki nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo kierująca saabem twierdziła, że nie mają one wcale takiego obowiązku. Jedna z pasażerek, 18-latka próbowała wmówić policjantom, że za brak zapiętych pasów nie może otrzymać mandatu.

Żadna z kobiet nie chciała przyjąć mandatu, dlatego wkrótce sprawą o wykroczenia popełnione przez 41-letnią kierującą i jej niespełna 18-letnią pasażerkę będzie musiał zająć się sąd.

Przypominamy, że kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Kierującemu za jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi mandat, a także punkty karne. Dodatkowo kierowca otrzyma również mandat i punkty karne, jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów.

Kierowca przed rozpoczęciem jazdy autem ma obowiązek sprawdzić, czy pasażerowie mają zapięte pasy, i wezwać ich do zapięcia, jeśli tego nie zrobili. Podobnie jak kierowca, zgodnie z przepisami pasażer również ma obowiązek zapiąć pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Jeśli tego nie zrobi, naraża osobę prowadzącą pojazd na zapłatę wyższego mandatu. Jednocześnie sam też zostanie ukarany mandatem.

aspirant sztabowy Marcin Józwik

Powrót na górę strony