Aktualności

Trwają policyjne kontrole autokarów

Data publikacji 14.08.2022

Chociaż do końca wakacji pozostało tylko dwa tygodnie, wciąż organizowane są wyjazdy na letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Aby najmłodsi podróżowali sprawnym technicznie autokarem, przeprowadzamy kontrole tego typu pojazdów. Jedną z nich przeprowadzili dziś rano policjanci z lubelskiej drogówki. Sprawdzili stan trzeźwości kierującej, który był bez zastrzeżeń. Mundurowi nie mieli też uwag co do stanu technicznego pojazdu, który później wyruszył w drogę do Jastrzębiej Góry.

Bezpieczne dotarcie młodzieży i dzieci na zorganizowany letni wypoczynek jest priorytetem nie tylko dla ich rodziców opiekunów, ale także dla policjantów. Troszcząc się o to, aby najmłodsi podróżowali sprawnym technicznie autokarem, przeprowadzamy kontrole tego typu pojazdów.

Sprawdzamy poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz wyposażenie pojazdu w gaśnicę, czy trójkąt ostrzegawczy. Przedmiotem kontroli są również posiadane przez kierowcę uprawnienia, dokumenty pojazdu oraz stan jego trzeźwości.

Tak też było dzisiaj podczas kontroli wycieczkowego autokaru, który rano miał zawieść grupę dzieci na wypoczynek do Jastrzębiej Góry. Taką zgłoszoną wcześniej kontrolę przeprowadzili policjanci z lubelskiej drogówki na placu przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie.

Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierującej autokarem, który był bez zastrzeżeń. Skontrolowali także wymagane dokumenty. Sprawdzili także m.in. czołową szybę pojazdu, stan ogumienia oraz oświetlenie. Za pomocą specjalistycznego miernika dokonali pomiaru natężenia hałasu.

Kontrola wypadła pomyślnie i wycieczka mogła ruszyć w drogę.

Pomimo tego, że do końca wakacji zostało tylko dwa tygodnie, nadal zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów. Po takiej kontroli mamy pewność, że nasze pociechy wyjadą na wakacje sprawnym technicznie pojazdem, a wiozący ich kierowca jest trzeźwy i z odpowiednimi uprawnieniami. Kontrolę może zgłosić Policji organizator wyjazdu, rodzice lub opiekunowie.

Jeśli nauczyciel lub rodzic mają podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może znajdować się pod wpływem alkoholu - nie powinien zgadzać się na wyjazd. Wezwany na miejsce policyjny patrol zweryfikuje podejrzenia.

komisarz Anna Kamola

  • policjant bada poziom hałasu autokaru
  • policyjny radiowóz i autokar kontrolowany
  • policjant w autokarze rozmawia z kierującą
  • policjant podczas kontroli autokaru
  • policjant sprawdza ogumienie autokaru
  • policjant sprawdza autokar wraz z kierującą
  • policjant dokonuje kontroli autokaru
  • policjant bada poziom hałasu autokaru
  • policjanci w radiowozie, obok autokar
Powrót na górę strony