Aktualności

Policjanci z lubelskiego garnizonu odznaczeni medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja

Data publikacji 29.07.2022

Medale imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja wręczył 67 policjantom Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Kamiński. Wśród odznaczonych znaleźli się także policjanci z lubelskiego garnizonu: aspirant Mariusz Andrzejewski z łukowskiej komendy i pełniący służbę w Lubartowie sierż. Rafał Czajka. Policjanci w ubiegłym roku uratowali z pożaru 47-letniego mężczyznę. W uroczystości wziął udział Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.

W czwartek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Kamiński wręczył medale imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Medal otrzymali policjanci, którzy podjęli się ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia poza służbą,  albo podjęli się tego samego w czasie służby. Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odznaczenia odebrało 67 policjantów z całego kraju. W uroczystości wzięli także udział wiceministrowie Maciej Wąsik oraz Błażej Poboży, a także Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.

Wśród odznaczonych policjantów znaleźli się także mundurowi z lubelskiego garnizonu: aspirant Mariusz Andrzejewski z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie i pełniący obecnie służbę w Lubartowie sierżant Rafał Czajka. W ubiegłym roku policjanci uratowali z pożaru 47-letniego mężczyznę. Jeszcze przed przyjazdem strażaków weszli do zadymionego domu w Łukowie, skąd wyprowadzili 47-latka. Okazało się, że paliły się tam tkaniny leżące przy węglowym piecu. Dzięki funkcjonariuszom nie doszło do pożaru mieszkania, a mężczyzna nie ucierpiał w zdarzeniu.

Podczas uroczystości wyrażono podziw i wielkie uznanie dla odwagi wszystkich odznaczonych policjantów, dla ich ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowali.

Słów uznania nie szczędził też Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk, który mówił między innymi, że w ramach obchodów 103. rocznicy powołania Policji Państwowej, możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury, którzy z całą pewnością są bohaterami naszych czasów.

Podczas uroczystości zaprezentowano też wybrane historie interwencji policyjnych, w ramach których policjanci, z narażeniem zdrowia i życia, ratowali innych.


aspirant sztabowy Marcin Józwik

fot. Alicja Zakrzewska/ MSWiA

Powrót na górę strony