Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas prac polowych!

Data publikacji 27.07.2022

Wakacje to czas, kiedy na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn rolniczych. Kierujący ciężkim sprzętem powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach. Pamiętajmy, że maszyny rolnicze nie mogą być miejscem zabawy dla dzieci. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku niosącego poważne konsekwencje. Ostrożność i zdrowy rozsądek pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom.

Podczas wakacji na naszych drogach możemy zaobserwować wzmożony ruch sprzętu rolniczego. Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy maszyną rolniczą na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działające światła, trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Pamiętajmy również o trzeźwości za kierownicą!

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Apelujemy do wszystkich rolników o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wykonywania prac polowych oraz podczas transportu płodów rolnych z pól. Niedopuszczalne jest przewożenia ludzi na przyczepach załadowanych zbożem, słomą, zaczepach, na dyszlach czy błotnikach. Pamiętajmy przede wszystkim o zakazie przewożenia dzieci ciągnikami rolniczymi oraz obsługiwanie tych ciągników przez osoby niepełnoletnie. Takie zachowanie może skutkować upadkiem, a następnie najechaniem na taką osobę. Warto każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzić sygnałem dźwiękowym, a wcześniej każdorazowo upewnić się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają bawiące się dzieci.

Jeśli dzieci pomagają w pracach polowych należy zachować szczególną ostrożność - najważniejszy jest stały nadzór i rozsądek. Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi typu pilarki, piły, a także nawozów w miejscach dostępnych dla dzieci. Nie zapominajmy o skutecznym zabezpieczeniu szamb oraz innych zbiorników.

Pamiętajmy! Sprzęty rolnicze to nie jest miejsce do zabawy dla dzieci. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku niosącego poważne konsekwencje zarówno zdrowotne jak i prawne. Odpowiednio zaplanujmy wykonywanie prac polowych, rozsądek oraz poważne podejście do zasad bezpieczeństwa pozwoli na uniknięcie wypadków. Zróbmy wszystko aby wykonywanie takich prac było bezpieczne dla nas oraz naszych dzieci.

starszy aspirant Magdalena Krasna

 

Powrót na górę strony