Aktualności

O krok od tragedii na przejeździe kolejowym

Data publikacji 22.07.2022

O wielkim szczęściu mogą mówić uczestnicy dzisiejszego zdarzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Kierująca oplem zderzyła się z pociągiem towarowym. Śmigłowcem LPR została przetransportowana do szpitala. Do szpitala przewieziono również jej męża i dwoje dzieci. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak ustalili policjanci, kobieta nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dzisiaj w południe w Hordzieżce. Z ustaleń policjantów wynika, że kierująca samochodem marki Opel Astra 33-latka z gminy Adamów nie zachowała szczególnej ostrożności dojeżdżając do niestrzeżonego przejazdu kolejowego i zderzyła się z jadącym od strony Dęblina pociągiem towarowym.

W wyniku wypadku, kierująca osobówką z miejsca zdarzenia śmigłowcem LPR została przetransportowana do szpitala. Do szpitala przewieziono również jadącego z kobietą jej męża oraz dwie córeczki. Na szczęście urazy jakich doznały wszystkie osoby z opla nie zagrażają ich życiu.

Teraz prowadzący postępowanie ustalą dokładne okoliczności i szczegóły wypadku. Jak ustalili policjanci, kobieta nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

aspirant sztabowy Marcin Józwik

Powrót na górę strony