Aktualności

Pomyśl dwa razy, zanim klikniesz w link

Data publikacji 07.07.2022

Sprzedajesz coś przez serwis ogłoszeniowy – uważaj i bądź czujny! O tym, jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonała się 33-latka. Kobieta na jednym z portali aukcyjnych wystawiła na sprzedaż buty. Zamiast otrzymać pieniądze za sprzedaż towaru, została oszukana. Z jej konta zniknęło blisko 2500 złotych.

Wczoraj do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosiła się mieszkanka Łęcznej, która poinformowała, że padła ofiarą oszusta. 33-latka w serwisie ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż dwie pary butów chłopięcych. Każdą wyceniła na kwotę blisko 100 złotych. Na odzew zainteresowanych nie trzeba było długo czekać.

Dwie osoby chętne, by zakupić wystawiony towar poprosiły ją o podanie adresu email. Zaraz po tym na skrzynkę mailową otrzymała wiadomość wraz z załączonym linkiem. Kobieta kliknęła w otrzymany link gdzie wpisała swoje dane osobowe, pesel, login i hasło do bankowości elektronicznej. Dalej oszustom poszło już łatwo. Otrzymali dostęp do jej konta i zgromadzonych tam środków. W ten sposób z konta kobiety zniknęło blisko 2500 złotych.

Apelujemy o ostrożność podczas sprzedaży czy zakupów za pośrednictwem Internetu. Nigdy nie klikajmy w załączone linki i wpisujmy tam swoich danych, loginów i haseł do kont bankowych. Zanim skorzystamy z popularnych serwisów ogłoszeniowych poświęćmy chwilę, aby zapoznać się z regulaminem, a także przestrogami zawartymi na stronach platform ogłoszeniowych. Zapamiętajmy rozmowa o zakupie bądź sprzedaży nie powinna być przenoszone poza portal.

starszy aspirant Magdalena Krasna

Powrót na górę strony