Aktualności

Bezpieczne Wakacje 2022

Data publikacji 24.06.2022

Przed nami długo wyczekiwane wakacje. W ferworze planowania urlopowych wyjazdów a także podczas spędzania wolnego czasu, często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym, jak zatem w sposób bezpieczny spędzić nadchodzące wakacje mówili dziś podczas zorganizowanego briefingu przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki udziela wywiadu dziennikarzom. W tle Zalew Zemborzycki oraz policyjna łódź.

W briefingu prasowym, który odbył się dziś rano przy policyjnym posterunku wodnym nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie udział wzięli przedstawiciele instytucji, którzy na co dzień dbają o szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców. Współorganizatorami wydarzenia byli Wojewoda Lubelski pan Lech Sprawka i Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki. W briefingu udział wzięli także: Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski, Lubelski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Piotr Winiarski, zastępca Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jolanta Dobrzańska, Prezes Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Wawruch, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie starszy wizytator Jerzy Surma, Lubelski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Piotr Winiarski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie młodszy inspektor Mariusz Szajwaj oraz przedstawiciel Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie komisarz Michał Kot.

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka udziela wywiadu dziennikarzom. W tle Zalew Zemborzycki oraz policyjna łódź.

Nadchodzące wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą - o tym mówili dzisiaj zaproszeni goście.

 Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski udziela wywiadu dziennikarzom.

Ponieważ spędzanie wakacji i urlopów wiąże się z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, sporo uwagi będziemy poświęcać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. O bezpieczeństwo podróżujących zadbają policjanci z drogówki, a także funkcjonariusze ITD. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, będą kontrolować kierujących pojazdami pod kątem sprawdzenia ich stanu trzeźwości, a także przekraczania dopuszczalnej prędkości. Funkcjonariusze skontrolują także stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, zaś niesprawne technicznie pojazdy będą eliminować z ruchu.  

Lubelski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Piotr Winiarski przemawia do dziennikarzy.

Policjanci szczególną uwagę będą poświęcać kontrolom autokarów, wiozących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku. Będą sprawdzać nie tylko stan trzeźwości kierujących i wymagane dokumenty, ale również stan techniczny autokarów. Przy tej okazji przypominamy, że każdy rodzic, opiekun lub nauczyciel może wcześniej poprosić policję o przeprowadzenie kontroli.  Zachęcamy również  do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów (link: Wykaz punktów kontroli autobusów - wakacje 2022). Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Dwóch policjantów na oznakowanych motocyklach z napisem policja.

Tym,  którzy na wakacje wybierają się w daleką podróż własnym środkiem transportu, policjanci przypominają by, zadbali o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanowali trasę podróży oraz konieczne postoje. Młodszy inspektor Mariusz Szajwaj - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zaprezentował kolejną już odsłonę policyjnej „Mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym”. Każdego dnia, przez okres wakacji, na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Obraz mapy będzie odnośnikiem do aplikacji mapowej, która pozwoli na uzyskanie dodatkowych informacji o zdarzeniach.

naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie młodszy inspektor Mariusz Szajwaj przemawia do zgromadzonych dziennikarzy.

Wakacje to również czas spędzany nad wodą, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. Do wielu tragicznych zdarzeń nad wodą dochodzi na terenie niestrzeżonych prywatnych kąpielisk. Dlatego zaapelowano, aby wybierając się na wypoczynek, wybierać te kąpieliska, na których bezpieczeństwa wypoczywających strzeże ratownik.

Prezes Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Wawruch opowiada dziennikarzom o bezpieczeństwie nad wodą.

Przypomniane zostały także podstawowe zasady bezpieczeństwa, których powinniśmy przestrzegać podczas wodnych kąpieli:

  • kąpać się w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;
  • przestrzegać regulaminu kąpieliska;
  • nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  • nie skakać rozgrzanym do wody, by uniknąć wstrząsu termicznego;
  • nie pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, zawirowań wody lub zimnych prądów;
  • nie skakać do wody w miejscach nieznanych, gdyż może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;
  • nie wypływać na głęboką wodę na materacach dmuchanych lub nadmuchiwanych kołach;
  • nie wchodzić do wody i nie pływać po spożyciu alkoholu;
  • zadbać w szczególności o bezpieczeństwo dzieci, które powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

O bezpieczeństwo turystów wypoczywających nad wodą będą dbać nie tylko ratownicy ale również jak co roku, policyjni wodniacy.

Policjant i policjantka w łodzi motorowej.

Dodatkowo ich działania będą wspierać policyjne patrole rowerowe. W tym roku również w rejonie akwenów wodnych o bezpieczeństwo będą dbać wspólne patrole policjantów i strażaków.

Policjanci na rowerach w tle Zalew Zemborzycki.

Sporo uwagi podczas dzisiejszego briefingu poświęcono szczególnie bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Z uwagi na ich udział w licznych  koloniach i obozach organizowanych na terenie Lubelszczyzny, takie miejsca zorganizowanego wypoczynku będą kontrolowane wspólnie  przez policjantów, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i kuratorium oświaty.

zastępca Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jolanta Dobrzańska przemawia do dziennikarzy.

Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo dzieci pozostających w domach i konieczność zapewnienia im stałej opieki. Szczególnie zaapelowano o ostrożność podczas prac wykonywanych w rolnictwie. Ponieważ najmłodsi często angażowani są do prac rolniczych oraz obsługi maszyn i urządzeń, mogą stać się ofiarami nieszczęśliwych wypadków. Dlatego to rodzice i opiekunowie powinni zadbać o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie starszy wizytator Jerzy Surma przemawia do dziennikarzy.

Mundurowi zwrócili uwagę na to, że do obowiązków dorosłych należy także wpajanie pociechom zasad bezpiecznych zachowań oraz wzorców postepowań w przypadku zagrożeń, na przykład podczas spotkania z nieznajomym, czy agresywnym psem. Policyjne apele skierowano także do tych wszystkich, którzy wyjadą na wakacje poza miejsce zamieszkania, by zabezpieczyli je właściwie przed włamaniem. O  tych poradach  przypomniał komisarz Michał Kot - przedstawiciel Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

przedstawiciel Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie komisarz Michał Kot przemawia do dziennikarz.

Dołóżmy razem wszelkich starań, by tegoroczne wakacje były bezpieczne! To w głównej mierze właśnie od nas samych zależy to, czy będziemy z nich mieli tylko miłe wspomnienia.

młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony