Aktualności

Nietrzeźwa matka „opiekowała się” 14-miesięcznym dzieckiem

Data publikacji 22.06.2022

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miała 38-latka gdy pod jej „opieką” znajdowało się 14 miesięczne dziecko. O zdarzeniu funkcjonariusze powiadomią sąd rodzinny. Dodatkowo jeżeli okaże się, że swoim zachowaniem kobieta stworzyła dla dziecka niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim wczoraj przed południem otrzymali zgłoszenie, że w jednej z miejscowości w gminie Opole Lubelskie pijana kobieta opiekuje się małym dzieckiem. Na miejscu funkcjonariusze zastali 38-latkę i jej 14-miesięczne dziecko. Od kobiety czuć było silną woń alkoholu. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Dziecko zostało przekazane pod opiekę krewnych. Teraz funkcjonariusze prześlą informację o zdarzeniu do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Opolu Lubelskim, który zbada jego sytuację rodzinną. Funkcjonariusze sprawdzą również czy 38-latka przez nieodpowiedzialne decyzje  nie naraziła dziecka na niebezpieczeństwo.

Apelujemy do rodziców i opiekunów maluchów o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci. Pamiętajmy, że nie potrafią jeszcze one dostrzec niebezpieczeństw w różnych codziennych sytuacjach. Najmłodsi bardzo często działają impulsywnie i nierozważnie. Tylko rozsądek i rozwaga dorosłych mogą sprawić, że zdrowie i życie dzieci będą bezpieczne.

 Artykuł 160 Kodeksu Karnego [Narażenie na niebezpieczeństwo]

§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

aspirant sztabowy Edyta Żur

Powrót na górę strony