Aktualności

Zadbamy o bezpieczeństwo podczas długiego weekendu

Data publikacji 15.06.2022

Podczas długiego weekendu skoncentrujemy swoje działania na zapewnieniu bezpieczeństwa na głównych ciągach komunikacyjnych oraz drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku. Nasze działania polegać będą zarówno na pilnowaniu porządku i bezpieczeństwa, jak i udzielaniu pomocy.

Policjant podczas służby na ulicy reguluje ruchem.

Przedłużony czerwcowy weekend i rozpoczęty sezon turystyczno-wypoczynkowy zwykle niesie za sobą zwiększone natężenie ruchu na drogach, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i pieszych. Część mieszkańców wybierze się z rodzinami w trasę na kilkudniowy wypoczynek.

W pierwszym planie zdjęcia unoszący się dron. W drugim planie zdjęcia niewyraźna postać policjanta ruchu drogowego.

Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać policjanci ruchu drogowego.  Dlatego od dziś (15 czerwca) do niedzieli  na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli. Podczas akcji będziemy korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogach pojawią się także mundurowi na motocyklach.

Policjantka na tle radiowozu.

Zadaniem funkcjonariuszy drogówki będzie zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych. Będziemy  reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, zwłaszcza te, które są najczęstszymi przyczynami wypadków, a w szczególności przekraczanie dozwolonej prędkości. Podczas przeprowadzanych kontroli sprawdzimy także stan trzeźwości kierujących. Sprawdzimy, w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie.

Przyjrzymy się także bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego. Każdy ujawniony kierujący, który nie będzie respektował praw pieszych, czy rowerzystów będzie musiał liczyć się z surowymi konsekwencjami.

Przy okazji przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży pojazdem:

• przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu , potrzebne dokumenty

• przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany

• zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku

• w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi

• dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych

• zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

• pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach

• wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój)

Przypominamy także o zakazach w ruchu drogowym w okresie długiego weekendu:

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie: 15 czerwca w godzinach 18-22 i 16 czerwca w godzinach 08-22.

Policjanci jadą na rowerach elektrycznych.


Przedłużony weekend to także czas odpoczynku i relaksu na łonie natury. Z pewnością część mieszkańców skorzysta z uroków kąpielisk w naszym regionie. Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać nad niektórymi akwenami policyjni wodniacy.  
Jednocześnie apelujemy o zachowanie rozsądku nad wodą. Przede wszystkim wybierajmy te kąpieliska, które strzeżone są przez ratowników wodnych. W takich miejscach, w razie konieczności, zawsze możemy liczyć na natychmiastową pomoc. Nigdy nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich i nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu.

Policjanci płyna łodzią.

I co najważniejsze, zadbajmy przede wszystkim o nasze pociechy, zarówno te małoletnie, jak i starsze. Nadmiar wolnego czasu w połaczeniu z wyobrażnią może prowadzić do zabaw, które nie zawsze kończą się szczęśliwie.

komisarz Anna Kamola

Powrót na górę strony