Aktualności

Zareagowali widząc pijanego kierowcę

Data publikacji 30.05.2022

Dzięki obywatelskiej postawie rodziny z gminy Biłgoraj pijany kierowca opla stanie przed sądem. Mężczyzna, który wsiadł za kierownicę mając w organizmie ponad promil alkoholu zjeżdżał na przeciwny pas ruchu, mogąc tym samym doprowadzić do tragedii na drodze. Reakcja osób, które widząc nietrzeźwego kierowcę nie były obojętne zasługuje na pochwałę. Pamiętajmy jednak o tym, by zawsze dbać o własne bezpieczeństwo.

Wczoraj około godziny 18:00 na stanowisko kierowania biłgorajskiej komendy wpłynęła informacja o nietrzeźwym kierowcy opla, którego zauważyła jadąca za nim rodzina. Zdarzenie miało miejsce na trasie Biszcza - Księżpol. Jak ustalili policjanci za kierowcą opla jechała rodzina, żona z mężem i synem. To oni zauważyli, że jadący przed nimi kierowca nie trzyma toru jazdy i zjeżdża na przeciwny pas ruchu, co mogło skończyć się tragicznie. Powiadomili policjantów, którzy natychmiast udali się na miejsce. Jak się okazało za kierownicą opla siedział 73-letni mieszkaniec powiatu leżajskiego. Przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu wykazało, że miał on w organizmie ponad promil alkoholu, ponadto mężczyzna przewoził kolegę. Policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do 73-latka i sporządzili dokumentację, która trafi do sądu.

Pamiętajmy, jeżeli piliśmy alkohol nie wsiadajmy za kierownicę! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie na drodze! Alkohol negatywnie działa na nasz organizm. Tracimy  zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji, co na drodze może skończyć się tragedią, nie tylko dla pijanego kierowcy, ale innych niewinnych osób. Reagujmy również jeśli widzimy, że ktoś wsiada za kierownicę samochodu czy jednośladu po alkoholu. Nasza reakcja może uratować czyjeś zdrowie lub życie.

Przypominamy konsekwencje prawne jazdy w stanie nietrzeźwości:

  • Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 lat do lat 15;
  • Świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej od 5 do 60 tysięcy złotych;
  • Zagrożenie karą do 2 lat pozbawienia wolności.

młodszy aspirant Joanna Klimek

Powrót na górę strony