Aktualności

Uwaga przy zakupach internetowych. Oszuści wykorzystują każdą okazję!

Data publikacji 25.05.2022

O tym, że internetowi oszuści nie mają żadnych skrupułów przekonała się mieszkanka gminy Karczmiska. Kobieta zamówiła z internetowego ogłoszenia trampolinę ogrodową. Kontakt ze sprzedającym trwał do momentu, kiedy opłaciła 380 złotych za zamówiony towar. Kiedy oszust przestał odpowiadać na wiadomości, z rozumiała, że została oszukana.

34 latka ogłoszenie o sprzedaży trampoliny ogrodowej zobaczyła 12 maja na jednym z portali społecznościowych. Kobieta zainteresowała się ogłoszeniem i nawiązała kontakt ze sprzedającym. Zgodnie z ustaleniami mieszkanka gminy Karczmiska zapłaciła umówioną kwotę 380 złotych. Kupująca powiadomiła, że zrealizowała wpłatę i podała adres dostarczenia paczki. Kiedy przesyłka nie dochodziła, kobieta napisała do sprzedającego wiadomość, jednak nikt nie odpowiedział ani na wysłane wiadomości ani na próby nawiązania kontaktu telefonicznego.

Wtedy 34-latka zrozumiała, że została oszukana. Postanowiła złożyć zawiadomienie o przestępstwie.

 Apelując o ostrożność w sieci,  przypominamy:

- robiąc zakupy w sieci korzystajmy ze sprawdzonych sklepów, sprawdźmy czy na stronie zamieszczone są: dane sprzedawcy, takie jak nazwa prowadzonej działalności gospodarczej i jej forma prawna, imię i nazwisko sprzedawcy, numer NIP i REGON. Dane te będą pomocne do wniesienia skutecznego pozwu i podjęcia działań przez Policję. Zapoznaj się też z warunkami ewentualnego zwrotu i udzielanej gwarancji.

- Jeśli robimy zakupy przez portale społecznościowe, sprawdzajmy jak dawno złożono profil kontrahenta, unikaj transakcji z osobami, których profile założono w ostatnim czasie. Może to sugerować, że zarejestrowano je specjalnie do wykorzystania przez oszustów.

- Sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości można zadzwonić,

- Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy opinie o sprzedawcy i sklepie,

- Unikajmy zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie - może to sugerować oszustwo,

- Czytajmy. Sprawdzajmy. Dociekajmy. Bądźmy ostrożni.

Jeśli mimo zachowania ostrożności dojdzie do oszustwa, zgłośmy ten fakt na Policję.

 

aspirant sztabowy Edyta Żur

Powrót na górę strony