Bezpieczny weekend majowy
Długi majowy weekend to czas związany z wyjazdami i odpoczynkiem poza domem. Jak co roku będziemy czuwać nad bezpieczeństwem na drodze. Zwrócimy szczególnie uwagę na te zachowania kierujących, które przyczyniają się do kolizji i wypadków. Dlatego do działań wykorzystane zostaną nie tylko radiowozy wyposażone w wideorejstratory ale także policyjne drony. Każdy kierujący zatrzymany do kontroli drogowej musi się również liczyć z badaniem na stan trzeźwości.
Aby „majówka” była czasem udanego wypoczynku, przede wszystkim musi być bezpieczna. Czas wyjazdów i powrotów z majowego weekendu oznacza niejednokrotnie większy ruch na drogach oraz czasowe utrudnienia w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Naszym celem będzie więc zapewnienie płynności ruchu.
Podczas służby na drodze zwrócimy szczególnie uwagę także na kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. Nadmierna prędkość oraz wymuszanie pierwszeństwa to główne przyczyny wypadków dlatego do działań włączone zostaną nie tylko radiowozy wyposażone w wideorejestratory ale także drony. Dzięki nim łatwiej skontrolować skrzyżowania i popełniane tam wykroczenia takie jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu czy przejechanie „na czerwonym”.
Niezmiernie ważne jest wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących pod działaniem alkoholu lub innych środków odurzających więc każda osoba zatrzymana do kontroli drogowej musi się również liczyć z badaniem na stan trzeźwości. Podczas kontroli sprawdzać będziemy także stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są zgodnie z przepisami.
Apelujemy więc do kierowców o wyobraźnię na drodze a do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów. Przy okazji przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa
Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu.
Poinformujmy sąsiada bądź inną zaufaną osobę o naszym wyjeździe i poprośmy, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z nami skontaktować. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym o różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.
Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.
Rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty. Warto pomyśleć również o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, co pozwoli nam pojechać inną drogą w razie utrudnień. Podczas jazdy powinniśmy robić przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej. Nie należy się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu! Przypominamy, że nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.
Wypoczywając nad wodą, zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowajmy należytą ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.
Rzecznik Prasowy
komisarz Andrzej Fijołek