Aktualności

Cyberprzemoc i odpowiedzialność karna nieletnich tematami spotkania policjantów z uczniami

Data publikacji 14.04.2022

W życiu młodych ludzi coraz większego znaczenia nabiera cyberprzestrzeń. Poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne niejednokrotnie wykorzystane są do cyberprzemocy. Policjanci odwiedzający Szkołę Podstawowa w Swatach rozmawiali z młodzieżą na ten ważny temat.

Specjalista do spraw nieletnich oraz dzielnicowy z ryckiej komendy odwiedzili  uczniów klas  6-8  ze Szkoły Podstawowej w Swatach. Podczas prowadzonych prelekcji funkcjonariusze opowiedzieli, czym jest cyberprzemoc oraz  przypomnieli  zasady bezpiecznego poruszania się w sieci.

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.  Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Specyfika tych komunikatorów  powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić.  Problem cyberprzemocy w oczywisty sposób dotyczy szkół. W klasie, szatni, czy na boisku dochodzi do aktów przemocy z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Coraz częściej też „tradycyjne” konflikty rówieśnicze ze szkoły przenoszą się do sieci.

Funkcjonariusze przestawili uczniom, jakie zachowania będą traktowane jako stosowanie cyberprzemocy. Naświetlili także, że zachowanie chuliganów nie jest anonimowe i bezkarne.  Karalność może także wpływać na przyszłość młodych ludzi.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu była odpowiedzialność karna nieletnich z tytułu popełniania czynów zabronionych i świadczących o demoralizacji. Policjanci  objaśnili uczniom czym jest czyn karalny, jakie środki w stosunku do nieletnich popełniających czyny karalne stosowane są przez policję i sąd.

Na spotkaniu poruszono również temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności korzystania hulajnogi.

starszy aspirant Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony