Aktualności

Hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej

Data publikacji 13.04.2022

Złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy przed Pomnikiem Poświęconym Pomordowanym Policjantom II RP została uczczona dziś 82. rocznica zbrodni katyńskiej i pomordowanych przez NKWD polskich oficerów. Hołd ofiarom złożył Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa lubelskiego aspirant sztabowy Artur Garbacz.

Uroczyste składanie wieńca po pomnikiem pomordowanych funkcjonariuszy w Miednoju i innych miejscach w czasie Drugiej Wojny Światowej na placu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku, zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, to jest terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Sowieckiego.

Policjanci z asysty honorowej przy pomniku ofiar funkcjonariuszy z czasów Drugiej Wojny Światowej.

Ofiarami byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: oficerowie Wojska Polskiego i Policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych.

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. Lubelskiego oddaje honor zamordowanym funkcjonariuszom.

Sama zbrodnia przez wiele lat była obiektem mistyfikacji prowadzonej przez władze sowieckie. Bohaterowie, którzy oddali życie na służbie, walcząc o wolną i niezawisłą Polskę, nie mieli należnego im miejsca w historii, a ich rodziny – informacji o losie najbliższych.

Dla uczczenia 82. rocznicy tej zbrodni dziś przed Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie pod Pomnikiem Poświęconym Pomordowanym Policjantom II RP hołd ofiarom złożył Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa lubelskiego aspirant sztabowy Artur Garbacz.

 

młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony