Aktualności

Uwierzył w tajną akcję. Z konta zniknęło 90 tysięcy złotych

Data publikacji 31.03.2022

Ofiarą oszusta podającego się za policjanta padł duchowny jednej z parafii w powiecie radzyńskim. Został telefonicznie poinformowany przez rzekomego policjanta o działających hakerach, którzy wyprowadzają pieniądze z kont bankowych. Za jego namową, zdecydował się na współpracę by uniknąć utraty oszczędności. W rezultacie udział w tajnej akcji spowodował przelanie przestępcom blisko 90 tysięcy tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o czujność i ostrożność!

Do radzyńskiej komendy zgłosił się duchowny jednej z parafii w powiecie radzyńskim, który poinformował, że padł ofiarą oszustów. Jak relacjonował, na numer telefonu stacjonarnego zadzwonił podający się za policjanta mężczyzna. „Policjant z Komendy Powiatowej”  poinformował, że na terenie miasta działają hakerzy, którzy wyprowadzają pieniądze z kont bankowych i między innymi środki finansowe zgromadzone na jego koncie są zagrożone. Rozmówca przekonał księdza do współpracy w rzekomej akcji  mającej zatrzymać oszustów. Nakłonił go, by udał się do swojego banku, w którym prowadzony jest jego rachunek i aktywował dostęp internetowy do konta. Duchowny postępował zgodnie z przekazanymi wytycznymi. Po powrocie z banku ponownie otrzymał telefon od fałszywego policjanta i w trakcie rozmowy przekaz mu login i hasło umożliwiające zalogowanie.

Oszust pod pozorem przelania środków na rachunek „blokujący” uzyskał od księdza kod sms w celu potwierdzenia wykonania przelewu opiewającego na kwotę blisko  90 tysięcy złotych. Następnie poinformował, że otrzyma telefon z banku w celu weryfikacji przelewu i poprosił o jego zatwierdzenie. Duchowny wykonał wszystkie czynności zgodnie z dyspozycją.

Kolejny telefon fałszywy mundurowy wykonał wieczorem z zapewnieniem, że przelane środki są bezpieczne i zablokowane na 48 godzin. Ta informacja wzbudziła podejrzenie księdza, że ma jednak do czynienia z oszustem. Wtedy natychmiast zgłosił się na Policję.

W trakcie prowadzonych czynności mundurowi zablokowali środki finansowe w kwocie niemal 40 tysięcy złotych.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i apelują o zachowanie ostrożności w przypadku otrzymania tego typu telefonów. Przede wszystkim pod żadnym pozorem, nie podawajmy przez telefon żadnych danych i haseł do naszych kont bankowym nieznanym osobom.

Policjanci nigdy nie proszą o wypłacanie, przekazywanie czy przelewanie pieniędzy. Nie informują też przez telefon o prowadzonych akcjach, operacjach czy innych działaniach policyjnych. Każda osoba, która padając się za policjanta prosi o przekazanie lub wypłatę pieniędzy jest oszustem.

Przypominamy o kampanii Lubelskiej Policji „Chroń swoje oszczędności, nie sponsoruj oszustów”.
 

aspirant Piotr Mucha

Film 68-197998.mp4

Pobierz plik 68-197998.mp4 (format mp4 - rozmiar 34.86 MB)

Powrót na górę strony