O mowie nienawiści ze szkolną młodzieżą
Przestępstwa z nienawiści oraz mowa nienawiści to tematy spotkań profilaktycznych jakie w ciągu ostatniego tygodnia odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie. Policjantka rozmawiała z młodzieżą o przyczynach, skutkach oraz metodach działania sprawców mowy nienawiści. Podkreślała, że wszyscy są równi wobec prawa, a szacunek dla drugiego człowieka to nasz obowiązek.
Spotkania profilaktyczne wśród młodzieży to jeden z elementów policyjnej służby. Tym razem przez cały tydzień policjantka z parczewskiej komendy spotykała się z licealistami z Parczewa.
To wszystko sprawia, że wzrasta ilość przestępstw motywowanych mową nienawiści takich jak na przykład. nękanie, zastraszanie, wandalizm, podpalenia, kradzieże, napaści na tle seksualnym czy przemoc fizyczna. Podkreślała również, że Policja dołoży wszelkich starań aby najmniejszy sygnał został skrupulatnie sprawdzony, a sprawca został pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Konsekwencje przestępstw z nienawiści oraz grożące za nie sankcję mogą być odczuwalne nie tylko w danym momencie ale również w przyszłości. Pozostawiają ślad w ludzkiej psychice, wzmacniają stereotypy, prowadzą do wykluczenia społecznego, a w najgorszych przypadkach do targnięcia się na własne życie.
Policjantka podkreślała, że nikt nie jest anonimowy w sieci i nawet nasze najmniejsze działanie pozostawia po sobie ślad. Popularna nazwa mowy nienawiści w sieci to „hejt”. Rozumiane jako pojęcie strikte negatywne niesie za sobą również surowe konsekwencje prawne. Słuchacze odpowiadali na zadawane pytania oraz brali czynny udział w dyskusji.
Spotkania były też dobrą okazją, żeby przypomnieć organizacje rządowe przeciwdziałające mowie nienawiści oraz telefon zaufania do Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111. Należy z niego korzystać w każdej trudnej sytuacji życiowej i nie bagatelizować żadnych sygnałów, które świadczą że coś dzieje się źle.
starszy sierżant Ewelina Semeniuk