Policyjne działania w miejscach, gdzie schronienie znajdują uchodźcy
Jesteśmy obecni w miejscach gdzie bezpieczne schronienie znajdują osoby, które uciekły od wojennej rzeczywistości. Udzielamy informacji i wskazówek jak bezpiecznie funkcjonować w nowej rzeczywistości oraz w jaki sposób reagować na mogące wystąpić zagrożenia oraz jak ich unikać. Współpracujemy też z wolontariuszami i innymi osobami, które pomagają uchodźcom. Spotykając się z nimi omawiają najważniejsze kwestie związane z bezpiecznym pobytem uchodźców na terenie naszego powiatu.
Podobnie jak w całym kraju również w powiecie zamojskim jest wiele miejsc, w których schronienie znajdują uciekający przed wojną uchodźcy zza naszej wschodniej granicy. Czeka na nich tam posiłek i miejsce na odpoczynek oraz regenerację sił do dalszej podróży.
Uchodźcy otrzymują tam również porady w jaki sposób bezpiecznie funkcjonować w naszym kraju, na co zwracać uwagę, aby nie stać się ofiarą przestępstwa, gdzie szukać pomocy i jak reagować w sytuacji zagrożenia. Tego typu informacje uchodźcy znajdą w dostępnych w języku ukraińskim ulotkach. Broszury przekazywane są im przez wolontariuszy oraz inne służby, w tym także policjantów z zamojskiej komendy.
Codzienne patrole policjantów obejmują także miejsca zakwaterowania uchodźców Funkcjonariusze kontrolują te okolice, strzegąc ładu i porządku. Natomiast w zamojskim punkcie recepcyjnym policjanci są obecni przez całą dobę. Priorytetem jest dla nich zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom, którzy zmęczeni przyjeżdżają tu bezpośrednio z granicy.
Policjanci monitorują sytuację, kontrolują samochody przyjeżdżające po uchodźców, reagują na wszelkie niepokojące sygnały. Są w stałym kontakcie z wolontariuszami i przedstawicielami innych instytucji, których informują o mogących wystąpić zagrożeniach i o sposobach reagowania na nietypowe sytuacje.
Policjanci informują osoby opiekujące się uchodźcami na co zwracać szczególną uwagę tak, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia zagrożenia dla uchodźców. Wspólnie też ustalają sposób działania, dzielą się spostrzeżeniami i wątpliwościami.
Wszystkie działania zarówno policjantów, jak i wolontariuszy oraz przedstawicieli innych służb i instytucji w punktach recepcyjnych oraz innych miejscach, gdzie przebywają uchodźcy mają jeden cel – spowodować aby, osoby dotknięte tak niewyobrażalną tragedią jaką jest wojna, czuły się u nas bezpiecznie i żeby ich trudnej sytuacji nie wykorzystały nieuczciwe osoby.
starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło