Aktualności

Z licealistami o mowie nienawiści

Data publikacji 11.03.2022

Przestępstwa z nienawiści, mowa nienawiści, rasistowskie i ksenofobiczne komentarze, posługiwanie się stereotypami – to zagadnienia jakie były poruszane przez policjantki z łęczyńskiej komendy na spotkaniu z licealistami w Puchaczowie. Tego typu spotkania mają na celu przestrzec młodych ludzi przed popełnianiem czynów zabronionych bo jak podkreślają policjanci skutki niewłaściwych decyzji mają wpływ na ich przyszłość.

Policjantki z łęczyńskiej komendy odwiedziły uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Puchaczowie. Tematem spotkania była problematyka dotycząca nienawiści w relacjach z innymi ludźmi.

Funkcjonariuszki wyjaśniły czym są przestępstwa z nienawiści. Wskazywały, że cechami wyróżniającymi przestępstwo motywowane nienawiścią spośród innych jest faktyczna lub domniemana rasa, narodowość lub pochodzenie etniczne, język kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna lub inne podobne cechy. Przypominały, że przestępstwa z nienawiści są w Polsce ścigane z urzędu. To oznacza, że jeżeli Policja czy prokuratura dowie się o takim przestępstwie np. z mediów, z relacji świadka wówczas podejmowane są czynności niezależnie od inicjatywy osoby pokrzywdzonej. Ponadto mundurowe przybliżyły problematykę związaną z mową nienawiści, stereotypami, uprzedzeniami czy dyskryminacją. Podkreślały, że bardzo ważne jest reagowanie na zachowania niezgodne z prawem a brak reakcji  to przyzwolenie dla sprawców.

Policjantki omówiły ponadto zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich. Wskazywano na czyny popełniane przez młodych ludzi z użyciem agresji i przemocy oraz przybliżono środki wychowawcze, jakie może zastosować sąd rodzinny i nieletnich.

Podnoszenie świadomości prawnej u młodzieży jest niezwykle ważne zarówno dla społeczności lokalnej, ogólnego poczucia bezpieczeństwa jaki i młodych ludzi. Policjanci podczas prowadzonych spotkań z młodzieżą wskazują, że niejednokrotnie popełnione błędy w wieku młodzieńczym mają odzwierciedlenie w dalszym, już dorosłym życiu.

starszy aspirant Magdalena Krasna

 

Powrót na górę strony