„Oszustwo na funkcjonariusza CBA”
Niestety pomimo licznych apeli oraz podejmowanych działań profilaktycznych na terenie powiatu świdnickiego dochodzi do kolejnych oszustw. Tym razem ofiarą oszustwa metodą na „funkcjonariusza CBA” padła 46-letnia pracownica jednej ze spółdzielni mieszkaniowych. Pokrzywdzona straciła 80 000 złotych.
W piątek po godzinie 22:00 do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku zgłosiła się pracownica jednej ze spółdzielni mieszkaniowych powiatu świdnickiego informując, że w godzinach popołudniowych padła ofiarą oszustwa. Kobieta zawiadomiła, że mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBA zadzwonił i poinformował ją, że pieniądze spółdzielni są zagrożone i ktoś chce je wypłacić. Z uwagi na nieobecność prezesa jak i księgowej, oszust nie odpuścił i zastosował wobec pracownicy presję psychologiczną informując, że będzie odpowiedzialna za defraudacje z uwagi na wykorzystanie do przestępstwa jej danych osobowych. Kobieta udostępniła dzwoniącemu mężczyźnie swój prywatny numer telefonu, a następnie na żądanie mężczyzny wypłaciła i przekazała w umówionym miejscu i czasie własne oszczędności. Zgodnie z zapewnieniami, pieniądze miały zostać zwrócone kobiecie po skutecznie przeprowadzonej akcji o godzinie 20:00. W wyniku tego zdarzenia pokrzywdzona straciła 80 000 złotych.
Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę w przypadku otrzymania tego typu telefonu. Ofiarą tego typu przestępstwa może paść każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu, zajmowanego stanowiska czy pełnionej funkcji. Funkcjonariusze nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie żądają pieniędzy. Zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić rozłączając się i dzwoniąc na telefon alarmowy 112.
komisarz Łukasz Kasperek